Jump to content

Universiteti Islam i Roterdamit

Coordinates: 51°56′07″N 4°28′10″E / 51.9352°N 4.4694°E / 51.9352; 4.4694
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Universiteti Islamik i Roterdamit

Universiteti Islamik i Roterdamit (Islamitische Universiteit Rotterdam) i njohur me akronimin IUR është një universitet profesional i themeluar në vitin 1997. Ai është anëtar i Federatës së Universiteteve të Botës Islame. Ky universitet ende nuk është anëtar i VSNU (Shoqata e Universiteteve Holandeze). [1] [2] [3] [4]

Programet e studimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse Universiteti Islamik i Roterdamit ka njëmbëdhjetë programe studimi, vetëm dy prej tyre janë akredituar nga ana e NVAO, Organizatës Zyrtare të Akreditimit të Holandës dhe Flandrisë:

  • Bachelor i Teologjisë Islame dhe
  • Master i Etikës Islame.  

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Website Islamic University of Rotterdam". Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2011. Marrë më 28 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Accreditation entry Bachelor Islamic Theology Arkivuar 23 mars 2016 tek Wayback Machine NVAO website
  3. ^ Accreditation entry Islamic Moral Guidance NVAO website
  4. ^ "Jan Felix Engelhardt. Muslims are the Best Teachers of Islam - Islamic University in Rotterdam. 9 June 2010". Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2012. Marrë më 28 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

51°56′07″N 4°28′10″E / 51.9352°N 4.4694°E / 51.9352; 4.4694