Universiteti Kim Ir Sen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Universiteti Kim Ir Sen ose Universiteti Kim Il-Sung është themeluar më 1 tetor 1946 dhe është i pari universitet në Korenë e Veriut. Është i vendosur në një kampus 15 hektarësh në kryeqytetin Fenian. Së bashku me ndërtesat kryesore akademike, kampusi përmban 10 zyra të veçanta, 50 laboratore, biblioteka, muze, një shtypshkronjë, një qendër R & D, konvikte dhe një spital.[1] Ka një kabinet kompjuterik mjaft të madhe, por ai ka vetëm qasje të kufizuar në internet.[2] Universitetit është emëruar në nder të Kim Il-Sen,[3] themeluesit të Koresë së Veriut. Programet e studimeve në të dy departamentet, shkenca sociale dhe shkenca të natyrës, zgjasin zakonisht pesë vjet.

Departamentet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkenca shoqërore
 • Histori
 • Filozofi
 • Qeveri dhe ekonomi
 • Juridik
 • Politikë
 • Marrëdhënie ndërkombëtare
 • Gjuhë koreane
 • Gjuhë të huaja
 • Histori Revolucionare e Kim Ir Senit
 • Histori Revolucionare e Kim Jong-Il-it
Shkenca natyrore
 • Fizikë
 • Matematikë
 • Biologji
 • Gjeografi
 • Kimi
 • Gjeologji
 • Energji Bërthamore
 • Automatizëm

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ http://terms.naver.com/entry.nhn?docId=553237
 2. ^ Wingfield-Hayes, Rupert (4 maj 2016). "A rare look inside North Korea's Kim Il Sung University". BBC News. Marrë më 4 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ York, Rob (12 dhjetor 2014). "Kim Il Sung University has new website". NK News. Marrë më 7 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)