Universiteti Teknik i Vienës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Universiteti Teknik i Vjenës
TU Wien
Technische Universität Wien
TU Wien Logo
LlojiUniversitet Publik
Themelimi1815
RektoriSabine Seidler
Stafi akademik
c. 3,300 (4,515 total)
Studentë27,923 (2013)
Location,
Vienna
,
Austria
KampusiUrban
Faqja zyrtarewww.tuwien.ac.at
Ndërtesa kryesore e Universitetit Teknik te Vienës

Universiteti Teknik i Vjenës (Gjermanisht:Technische Universität Wien) është një nga universitetet më të mëdha në Vjenë, kryeqytetin e Austrise. Themeluar me 1815 nën emrin "Instituti Politeknik mbretëror", ka aktualisht rreth 26,200 studentë (19% studentë të huaj/30% femra), tetë fakultete dhe mbi 4,000 punonjës (1,800 akademikë). Fusha kërkimore e Universitetit është e fokusuar në inxhinieritë dhe shkencat natyrore.

Fakultetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Arkitekturë dhe Planifikim,
  • Kimi
  • Inxhineri,
  • Shkenca Kompjuterike,
  • Inxhinieria elektrike dhe Teknologjia e informacionit,
  • Matematikë dhe Gjeoinformation,
  • Mekanikë dhe Inxhinieri Industriale
  • Fizikë.
Ndërtesa e Bibliotekës së Universitetit Teknik të Vienës