Jump to content

Universiteti i Rostokut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Universiteti i Rostokut (anglisht: University of Rostock; gjermanisht: Universität Rostock) është një universitet publik i cili ndodhet në qytetin Rostock, Mecklenburg-Vorpommern, Gjermani. Universiteti është themeluar në vitin 1419, dhe është universiteti i tretë më i vjetër në Gjermani. Ai gjithashtu është universiteti më i vjetër dhe më i madh në Evropën kontinentale veriore dhe në zonën e Detit Baltik dhe konsiderohet universiteti i 8-të më i vjetër në Evropën Qendrore. Ishte universiteti i pestë i themeluar në Perandorinë e Shenjtë Romake.

Meritë e këtij universiteti konsiderohen edhe pesë laureatë të Çmimit Nobel. Akademikë të famshëm përfshijnë laureatët e Nobelit: Albrecht Kossel, Karl von Frisch dhe Otto Stern; fizikantët teorikë: Pascual Jordan dhe Walter H. Schottky. Universiteti i Rostokut është anëtar i Shoqatës Evropiane të Universiteteve. Gjuha e mësimit është zakonisht gjermanishtja, por për studimet pasuniversitare është gjuha angleze.[1][2][3]

Faulteti i Agrikulturës dhe Shkencave Mjedisore

Fakulteti i Shkencave Kompjuterike dhe Inxhinierisë Elektrike

Fakulteti i Drejtësisë

Fakulteti i Inxhinierisë Mekanike dhe Teknologjisë Detare

Fakulteti i Matematikës dhe Shkencave Natyrore

Fakulteti i Mjekësisë

Fakulteti i Shkencave Humane

Fakulteti i Teologjisë

Fakulteti i Shkencave Ekonomike dhe Sociale

Personalitete të shquara

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ "Die Universität in Zahlen: Ausgabe 2016" (PDF). University of Rostock. Marrë më 2017-07-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Prof. Wolfgang Schareck ist der neue Rektor der Universität Rostock". Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2020. Marrë më 5 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Prague (1348), Kraków (1364), Vienna (1365), Pécs (1367), Heidelberg (1386), Cologne (1388), Leipzig (1409), Rostock (1419).
  4. ^ Kuepper, Hans-Josef. "Albert Einstein - Honours, prizes and awards". Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2017. Marrë më 18 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]