Universiteti i Salamankës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Biblioteka e vjetër e Universitetit të Salamankës.

Universiteti i Salamankës (Spanjisht: Universidad de Salamanca) është një institucion i arsimit të lartë spanjoll, i vendosur në qytetin e Salamanca, në komunitetin autonom të Castile dhe Leon. Ajo u themelua në 1218 nga mbreti Alfonso IX. Është universiteti më i vjetër në botën hispanike dhe një nga më të vjetrit në botë në funksionim të vazhdueshëm. Ka mbi 30,000 studentë nga 50 kombësi të ndryshme.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]