Upwork

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Upwork Global Inc.
Upwork logo
Webfaqja upwork.com
Regjistrim Required
Krijuar nga Beerud Sheth
Srini Anumolu
Sanjay Noronha
Alexa rank rritje 410 (As of 19 Mars 2019 (2019 -03-19))[1]

Upwork, dikur Elance-oDesk, [2] është një platformë freelancing globale, ku bizneset dhe profesionistë të pavarur të lidheni dhe të bashkëpunojnë online. Në vitin 2015, Elance-oDesk u riemërtua si Upwork. [3] Bazohet në Mountain View dhe San Francisco, Kaliforni . Emri i plotë është Upwork Global Inc.

Upwork ka dymbëdhjetë milionë përkthyes të pavarur dhe pesë milionë klientë të regjistruar. [4] [5] Postohen tre milionë vende pune çdo vit, me një vlerë totale prej 1 miliard dollarë, duke e bërë atë tregun më të madh freelancer në botë. [6] [2] [7]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elance u themelua në vitin 1999 nga Beerud Sheth, Srini Anumolu dhe Sanjay Noronha. [8] oDesk u themelua në vitin 2003 [9] nga Odisea Tsatalos dhe Stratis Karamanlakis. [10] Upwork u formua 18 muaj pasi Elance dhe oDesk publikuan shkrirjen e tyre më 18 dhjetor 2013 për të krijuar Elance-oDesk. [11] Me fillimin e Upwork, platforma oDesk u përmirësua dhe u ri-markua dhe kompania njoftoi se platforma Elance do të hiqej brenda disa viteve, duke rezultuar në një treg të vetëm të pavarur. [12]

Kompania u rendit në listën e Inc 5000 nga 2009-2014. [13]

Në fillim të shtatorit të vitit 2015, shërbimi përjetoi një ndërprerje që çoi në një falje nga CEO Stephane Kasriel. [14] Kjo çoi në krijimin e një faqe të Statusit nga Upwork, për t'u ofruar punonjësve të pavarur dhe klientëve transparencë më të madhe.   [ citim i nevojshëm ] Që nga muaji mars, janë raportuar 14 milionë përdorues dhe 10.2 përdorues të rregullt në 180 vende me $ 1B në faturimet vjetore të punonjësve të pavarur. [15] [16] Që nga themelimi i saj në vitin 1999, kompania ka ngritur gjithsej 168 milionë dollarë përmes 10 fondeve të financimit të kapitalit privat. [17]

Kompania paraqiti një ofertë fillestare publike më 3 tetor 2018. [18] [13]

Operimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Upwork i lejon klientët të intervistojnë, të punësojnë dhe të punojnë me punonjës dhe agjenci të pavarura përmes platformës së kompanisë. Platforma përfshin një chat në kohë reale që ka për qëllim zvogëlimin e kohës që duhet për të gjetur, ekzaminuar dhe punësuar punonjës të pavarur. [3]

Platforma ofron një aplikim me kohë të kufizuar që i lejon punonjësit e pavarur të masin kohën që kanë shpenzuar duke punuar në projekte me screenshot të verifikuara. [19]

Geoblocking: Punë të disponueshme vetëm në SH.B.A. dhe Mbretërinë e Bashkuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në prill të vitit 2017, Upwork filloi një filtër pune vetëm për punonjës të pavarur në Shtetet e Bashkuara dhe njoftoi këtë në komunitetin e punonjësve në Upwork. [20] Në shtator 2018 u krijua vetëm një filtër vetëm për Mbretërinë e Bashkuar. [21] Në tetor të vitit 2018, CEO i Upwork, Stephane Kasriel, tha në një intervistë me CNBC se Upwork kishte ndërmarrë hapa për të ndihmuar që punonjësit e bazuar në SHBA të mbrohen nga shitja me cmim tepër të ulët nga konkurrenca e punonjësve globalë. "Vitin e kaluar kemi nisur një faqe interneti vetëm për SHBA-në, ku punonjësit e pavarur amerikanë konkurrojnë vetëm kundër punonjësve të tjerë të pavarur me bazë në SHBA. Dhe kjo do të thotë se ata mund të kenë norma që janë në përputhje me atë që ata do të presin të paguhen në SHBA " [22]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Upwork.com Traffic, Demographics and Competitors - Alexa". Alexa Internet. Marrë më 2019-03-19. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b "Elance-oDesk Becomes 'Upwork' In Push To Build $10B In Freelancer Revenues". Forbes. 5 maj 2015. Marrë më 5 maj 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b Lunden, Ingrid (5 maj 2015). "Elance-oDesk Rebrands As Upwork, Debuts Slack-Like Chat Platform". TechCrunch. Marrë më maj 17, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Two Pakistani organizations selected for Upwork Social Impact Program". www.techlist.pk. Marrë më 2017-07-28. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "What's a workforce marketplace? How work will get done in the future | Networks Asia". Networks Asia. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 tetor 2018. Marrë më 2017-07-28. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Tech in Asia - Connecting Asia's startup ecosystem". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Lawler, Ryan (25 nëntor 2014). "Eight Months After Merger, Elance-oDesk Raises Another $30 Million Led By Benchmark". TechCrunch. Marrë më maj 17, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Thomas W. Malone. "The Dawn of the E-Lance Economy" (PDF). Harvard Business Review. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 2012-01-31. Marrë më 2010-12-25. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "California Secretary of State. Corporate filing date 1/27/2003". Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 mars 2015. Marrë më 22 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "The story behind launching oDesk - with Gary Swart - Mixergy". Mixergy. 19 mars 2014. Marrë më 2017-07-28. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Levy, Ari (19 dhjetor 2013). "Elance Merges With oDesk to Boost Service for Freelancers". Bloomberg Technology. San Francisco. Marrë më janar 18, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "oDesk becomes Upwork, but what about Elance?". news.smallbusinesstrends.com. 5 maj 2015. Marrë më 6 maj 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ a b "Upwork Just Made a Surprising Decision That Will Change Everything For Freelancers". Inc.com. 25 korrik 2018. Marrë më 2018-07-25. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Kasriel, Stephane. "Update on Site Performance and Issues". Marrë më 12 maj 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Snagajob. "Snagajob Appoints Former Upwork CEO to Board of Directors". www.prnewswire.com. Marrë më 2017-07-28. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "TechDay - Upwork's SVP of Marketing Explains What It Takes To Perfect An Offering That Relies On People". techdayhq.com. Marrë më 2017-07-28. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Upwork | Crunchbase". Crunchbase. Marrë më 2017-10-09. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Jiang, Ethel (3 tetor 2018). "Upwork — the largest freelancers' network — soars 50% in trading debut". Markets Insider. Marrë më 3 tetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Hardy, Quentin. "Big Brother in the Home Office". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Testing freelancer location for job posts". community.upwork.com (në anglisht). 24 prill 2017. Marrë më 2019-02-04.
 21. ^ "Location Selection Expanding to UK Clients". community.upwork.com (në anglisht). 6 shtator 2018. Marrë më 2019-02-04.
 22. ^ Belvedere, Matthew J. (3 tetor 2018). "Upwork IPO rockets over 50% higher at the open in first day of trading". www.cnbc.com. Marrë më 2019-02-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]