Ura e Tabakëve (Gjakovë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Shih: Ura e Tabakëve (kthjellim).

Koordinatat: 42°22′13″V 20°25′14″L / 42.370393°V 20.420680°L / 42.370393; 20.420680

Ura e Tabakeve
Gjakova Ura e Tabakëve (WPWTR17).jpg
Lloji Arkitekturore
Vendndodhja Gjakovë, Kosovë
Ndërtuar Shek. XVIII
Emri zyrtar: Monument /Ansambël
Lloji Nën mbrojtje
Përcaktuar E.K. 02 - 570/62
Nr. i referencës 847

Ura e Tabakëve është një monument i trashëgimisë kulturore në Gjakovë, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkitekturor", i miratuar me numër E.K. 02 - 570/62.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]