Ushojza pa kërcell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ushojza pa kërcell
Ushojza pa kërcell
Ushojza pa kërcell
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Asterales
Familja: Asteraceae
Carduoideae
Grupi: Carlina
Carlina_acaulis

Lista e anëtarëve

Ushojza pa kërcell ( lat. Carlina acaulis L.) e njohur edhe si: roshetkë, qumështore, është antare e familjes Asteraceae. Emërtimin e ka marrë nga pozicioni karakteristik i lules së saj, e cila qëndron direkt mbi një rozetë gjethesh me gjemba, pa ekzistencën e një kërcelli.

Njihet për vajrat e saj të fortë me efekte të ndryshme mjekuese, ndërsa gonxhja e lules, kur është akoma e re, mund të përdoret për gatim në mënyrë të ngjashme me angjinaret.

Dy nënspeciet e njohura të saj janë:

  • Carlina acaulis acaulis
  • Carlina acaulis simplex

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ushojza pa kërcell në projektin Commons të Wikipedias

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Asteraceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale