Uta Ibrahimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Uta Ibrahimi
alpiniste

Utalaya.jpg
Emri: Uta
Mbiemri: Ibrahimi
Lindi më: 27 nëntor 1983
Vendlindja: Gjilan
Profesioni: alpiniste

Flutura Ibrahimi e njohur më shumë si Uta Ibrahimi (lindur më 1983 në Gjilan) është një alpiniste shqiptare nga Kosova, shqiptarja e parë që u ngjit në Mont Everest, majën më të lartë në botë.


Biografia[redakto | përpunoni burim]

'''Uta Ibrahimi''' u lind më 27 nëntor të vitit 1983 në '''Gjilan'''. U lind dhe u shkollua në vendlindje dhe diplomoi në Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Prishtinës dhe posedon 12 vite përvojë pune në marketing. Për shtatë vite ka punuar si ‘’director of Ogilvy Karrota’’ agjenci e marketingut që ka perfshi klientë të bizneseve të mëdha. Përvec kësaj ka qenë aktiviste e të drejtave të njeriut, pjesëmarrëse e kampanjave sociale që I kanë ndihmu gratë dhe fëmijët dhe për pesë vite ka qenë menaxhere e marketingut të festivalit të shquar për dokumentarë '''DokuFest''', organizatore e eventeve, asistente e lëndës së marketingut në universitetin Iliria. si dhe në vitin 2017 ka qene anetare e juries per ‘’green documentaries’’. Edhe pse ka qene mjaft e zonja ne profesionin e saj, ajo kuptoi qe puna qe po ben nuk eshte puna e endrrave ( her dream job) dhe keshtu ne vitin 2015 la punen  e saj ne Karrota. Pas asaj ajo filloi karrieren e saj si nje alpiniste, udherrefyese si dhe nje ‘’active hiker’’. Uta ndjek edhe shume projekte turistike duke perfshire : Via Dinarica Project ose Reel Rock Festival, Giz Project ne Shqiperi (turizem nderkufitar ne Majen e Sharrit).  Udheheq kompanine turistike Butterfly Outdoors Adventure [https://butterflyoutdoor.com/] ne Ballkan dhe organizon udhetime per hiking, joga, ciklizem,  si dhe ekskursione te vogla per femije me nevoja te vecanta.

-Uta eshte e bindur qe aktivitetet ne natyre ndikojne fuqishem ne mireqenien fizike dhe emocionale te njerezve. Synimi I saj kryesor eshte promovimi I bukurive natyrore te Kosoves dhe Shqiperise ne bote.

Lista e ngjitjeve të mëdha[redakto | përpunoni burim]

 • Mont Blanc 4880m (Francë)
 • Musala 2925m (Bullgari)
 • Olimp 2918m (Greqi)
 • Jezera 2694m (Shqipëri)
 • Triglav 2998m (Slloveni)
 • Tito VRV 2745m (Maqedoni)
 • Gjeravica 2656m (Kosova)
 • Ercyes 3916m (Turqi) në dimër
 • Mount Hasan 3200m (Turqi) në dimër
 • Maja Yalung 5700m (Himalaje) në dimër
 • Maja Nurbu 5800m (Himalaje) në dimër
 • Maja Ramadung 5925m (Himalaje) në dimër
 • 2017 – Mount Everest 8848m
 • 2017 – Manaslu 8163m
 • 2018 - Lhotse 8516m
 • 2018 - Cho Ouy 8201m

Arritjet e saj[redakto | përpunoni burim]

-Uta per faktin qe eshte femra e pare shqiptare qe ka ngjit majen e Mont Everestit eshte frymezim per te gjithe te rinjte qe te ndjekin endrrat e tyre. U zgjedh si Ambasadorja e pare e kompanise Bight Gear si dhe u zgjedh nje nga 6 alpinistet me te mire ne bote qe do te ngjesin majen e katert me te larte ne bote Lhotse South Face (8516m).

Referencat[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

 Commons: Uta Ibrahimi – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale