Václav Klaus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Václav Klaus (shqiptimi Çek: [va tslaf Klaus ː]; lindur më 19 qershor 1941) është Presidenti i dytë i Republikës Çeke (që nga viti 2003, rizgjidhet në 2008) dhe ish-Kryeministër i Republikës Çeke (1992-1997). Një ekonomist dhe tregtar, ai është bashkë-themelues i Partisë Demokratike Qytetare, partia më e madhe e Republikës Çeke e qendrës së djathtë. Klaus, i cili është një euroskeptik, është kundër Traktatit të Lisbonës, kjo u vu re në moment e nevojshëm të nënshkrimit të tij për të ardhur në fuqi. Ai quhet "Margaret Thatcher e Evropës Qendrore".

Republika Çeke

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]