Cato Institute

Coordinates: 38°54′12″N 77°01′35″W / 38.90333°N 77.02639°W / 38.90333; -77.02639
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cato Institute
Founder(s)Edward H. Crane, Charles G. Koch, Murray Rothbard
Established1974[1]
MissionTo originate, disseminate, and increase understanding of public policies based on the principles of individual liberty, limited government, free markets, and peace.[2]
Focuspublic advocacy, media exposure and societal influence
President(and CEO) Peter N. Goettler[3]
ChairmanRobert A. Levy[3]
Executive Vice-PresidentDavid Boaz[4]
Faculty46
Adjunct faculty70
Staff100
BudgetRevenue: $29,145,000
Expenses: $25,290,000
(FYE March 2014)[5]
Slogan"Individual Liberty, Free Markets, and Peace"
Formerly calledCharles Koch Foundation; Cato Foundation
Location1000 Massachusetts Ave. N.W. Washington, D.C., United States (38°54′12″N 77°01′35″W / 38.90333°N 77.02639°W / 38.90333; -77.02639)
WebsiteCato.org

Cato Institute është një think tank Amerikan me orientim libertarian, me qendër në Washington D.C.

Misioni i tij është "zgjerimi i debatit të politikës publike ndaj vlerave tradicionale amerikane, pra qeverisë së kufizuar, lirive individuale, tregut të lirë dhe paqes".

Cato Insitute ka qenë mjaft kritik ndaj administratës Bush, për shkak të luftës në Irak, të kufizimit të lirive civile dhe të shpenzimeve të tepruara publike (qeveritare).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Instituti u themelua në San Francisco, Kaliforni, në vitin 1977, nga Murray N.Rothbard, Edward H. Crane dhe Charles G. Koch. Emri Cato vjen nga Cato's Letters, pra nga ese të shkruara në gjuhën angleze në shekullin e  XVIIInga David Gordon dhe John Trenchard nën pseudonimin Cato, duke iu referuar Catone Uticense-s, kritik i Giulio Cesare (Jul Çezarit) dhe mbrojtës i mos maiorum-it, sistemi i vlerave të traditës republikane romake.

Në vitin 1981, pas dorëheqjes së M. Rothbard për shkak të mosmarrëveshjeve me anëtarë të tjerë,[6] qendra u spostua në Washington, D.C. në Capitol Hill, ndërsa më pas, në vitin 1993,iu zhvendos në vendin aktual në Massachusetts Avenue.

Në vitin 2006 instituti pati një buxhet prej 19,4 milioni dollarësh.[7]

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cato Institute boton një sërë periodikësh, mes të cilëve janë mjaft të famshëm: Cato's Letter Arkivuar 28 tetor 2007 tek Wayback Machine, Cato Journal, Regulation, Cato Supreme Court Review e Cato Policy Report.

Ndër librat e botuar janë: Social Security: The Inherent Contradiction, In Defense of Global Capitalism, Voucher Wars, You Can't Say That!: The Growing Threat to Civil Liberties from Antidiscrimination Laws, Peace and Freedom: A Foreign Policy for a Constitutional Republic, Restoring the Lost Constitution, dhe Reclaiming the Mainstream: Individualist Feminism Reconsidered.

Principet dhe filozofia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të gjitha punimet e Cato Institute vërtiten rreth traditës së liberalizmit klasik smithian, për të mbërritur tek ekonomistët modernë "austriakë".

Duhen kujtuar ndikimi që kanë pasur në zhvillimet e institutit, tre fitues të Çmimit Nobel në Ekonomi : Milton Friedman ishte i pari që propozoi një sistem shkollor të emërtuar school choice (zgjedhje e shkollës). Fitues tjetër i rëndësishëm i Nobelit në Ekonomi është Friedrich von Hayek, me teoritë mbi rendin e vetvetishëm dhe mbi mekanizmat e sistemit të çmimeve. Së fundmi, një fitues i tretë i Nobelit në EkonomiJames M. Buchanan, që me Public choice theory, i ka dhënë Institutit Cato spunto për kritika të larmishme në drejtim të qeverive të ndryshme. 

Pozitat politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sigurimet shoqërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politike jashtme dhe liritë civile[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika ambientale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbështetja financiare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Castle Rock Foundation
 • Charles G. Koch Charitable Foundation
 • Earhart Foundation
 • JM Foundation
 • John M. Olin Foundation
 • Claude R. Lambe Charitable Foundation
 • Lynde and Harry Bradley Foundation
 • Scaife Foundations

Çmimi Milton Friedman[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prej vitit 2002, Cato Institute, ka krijuar Milton Friedman Prize (Çmimi Milton Friedman), një çmim në para që çdo dy vite i jepet "një individi që ka dhënë një kontribut domethënës në avancimin drejtë lirisë". Çmimi ka një vlerë prej $500,000.

Fitues të çmimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Peter Thomas Bauer (2002)
 • Hernando de Soto (2004)
 • Mart Laar (2006)
 • Yon Goicoechea (2008)
 • Akbar Ganji (2010)

Bordi i drejtorëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prill 2015:[3]

Ekspertë të njohur të Cato Institute[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekspertë, akademikë dhe studiues të njohur të asociuar me Cato Institute janë:[8]

Studiues të politikave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studiues të tjerë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fellows[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Kansas Secretary of State Business Entity Name Search Arkivuar 23 janar 2020 tek Wayback Machine for "Cato Foundation" gives entity no. 0385872, established in Kansas December 19, 1974.
 2. ^ "Cato's Mission". Cato Institute. Marrë më 30 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b c "Board of Directors". Cato Institute. Marrë më 4 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Cato Institute website profile of David Boaz, accessed September 6, 2012.
 5. ^ "Cato Institute 2013 Annual Report". Cato Institute. Marrë më 27 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ The Libertarian Forum, XIV: 1-2, gennaio-Aprile 1981
 7. ^ "Rapporto Cato Institute anno 2006" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 30 tetor 2007. Marrë më 28 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Cato Institute: Policy Scholars

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]