Vëllai

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Vëllai është djali kundrejt fëmijëve të tjerë të cilët zakonisht kanë prindër të njëjtë. Vëlla quhet edhe vëllai i gjetur i cili në fakt është vëlla vetëm nga nëna ose vetëm nga babai. Edhe pse termi zakonisht i referohet marrëdhënieve të cilat kanë vetëm lidhje gjaku (gjenetike), ai nganjëherë përdoret me dashuri për t'iu referuar edhe marrëdhënieve më të gjëra. Përdoret zakonisht për dy ose më shumë individë të lidhur gjenetikisht, edhe pse kjo nuk është rregull i domosdoshëm, pasi njëri nga vëllezërit dhe motrat mund të adoptohen nga prindërit e tyre. Në disa raste, disa njerëz i konsiderojnë miqtë e tyre më të afërt si vëllezër të tyre. Kjo ndodh për shkak se ekziston një besim dhe një ndjenjë e fortë mes tyre e cila i bashkon, gjë që në disa raste është madje edhe më e fortë se mes vëllezërve dhe motrave biologjike, të prindërve të njëjtë. [1] [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mufwene, Salikoko S. For example Beau is brother to Serge as they have the same mother and father."The pragmatics of kinship terms in Kituba." (1988): 441-454.
  2. ^ Solmeyer, Anna; McHale, Susan; Crouter, Ann (shkurt 2014). "Longitudinal Associations Between Sibling Relationship Qualities and Risky Behavior Across Adolescence". Developmental Psychology. 50: 600–610. doi:10.1037/a0033207. PMC 3797172. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)