Vaji i peshkut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Vaji i peshkut fitohet nga mëlçia e peshqve që jetojnë në detrat e ftohta. Rekomandohet [1] për konsum sepse përmban acide yndyrore omega-3. Këto acide peshqit i marrin nga algat të cilat i konsumojnë si ushqim p.sh haringat dhe sardinat. Acide yndyrore kanë edhe peshqit si toni dhe salmoni të cilët ushqehen me sardina. Shpesh në trupin e peshqve gjinden edhe materje toksike si merkur dhe dioksin.[2] Më shumë se gjysma e prodhimtarisë së vajit të peshkut në botë merret nga salmoni i cili rritet në ferma të kontrolluara nga njeriu.[3].

American Heart Association rekomandon konsumin e 1g vaj peshku në ditë për pacientët me sëmundje të zemrës.[4]

National Institutes of Health i ShBA përcakton kushtet se kur duhet të përdoret vaji i peshkut:

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Moghadasian MH (2008). "Advances in dietary enrichment with n-3 fatty acids". Critical Reviews in Food Science and Nutrition. 48 (5): 402–10. doi:10.1080/10408390701424303. PMID 18464030. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ EPA (2007-01-31). "Fish Consumption Advisories". Marrë më 2007-02-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ FAO: World Review of Fisheries and Aquaculture 2008: Highlights of Special Studies[lidhje e vdekur] Rome.
  4. ^ "Fish and Omega-3 Fatty Acids". American Heart Association. Marrë më 2007-02-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]