Vakti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ushqimet janë përgatitur tradicionalisht nga gratë në një kuzhinë në shtëpi (Pikturë nga rrethi i Jean-Baptiste de Saive, 1563)

Një vakt është një rast ngrënieje që zhvillohet në një kohë të caktuar dhe përfshin ushqim të përgatitur.

Vaktet kryhen kryesisht në shtëpi, restorante dhe kafeteri, por mund të ndodhin kudo. Vaktet e rregullta ndodhin në baza ditore, zakonisht disa herë në ditë. Ushqimet e veçanta zakonisht mbahen në lidhje me raste të tilla si ditëlindjet, dasmat, përvjetorët dhe festat. Një vakt është i ndryshëm nga një rostiçeri në atë që vaktet janë përgjithësisht më të mëdha, më të larmishme dhe më të ngopura se ushqimet.

Lloji i vaktit të shërbyer ose të ngrënë në çdo kohë të caktuar ndryshon sipas zakonit dhe vendndodhjes. Në shumicën e kulturave moderne, hahen tre vakte kryesore: në mëngjes, herët pasdite dhe në mbrëmje.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mëngjesi para viteve 1800 ishte zakonisht vetëm bukë e thekur ose ndonjë variacion kokrriku ose qull dhe vakti kryesor ishte darka. Fshatarët (që ishin shumica në çdo vend) darkuan rreth mesditës, pas gjashtë ose shtatë orësh punë.

Më pas, në fund të viteve 1700 dhe 1800, njerëzit filluan të punonin më larg nga shtëpia dhe vakti i mesditës duhej të bëhej diçka e lehtë, gjithçka që mund të mbanin në punë (drekë). Filluan të hanë darkën (vaktin kryesor) në mbrëmje.[1]

Ngrënia e vaktit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë gjithë historisë, vaktet ishin zakonisht çështje të përbashkëta. Njerëzit u mblodhën, ndanë ushqimin dhe ndoshta biseduan gjatë ditës.

Në shekullin e 21-të, një numër në rritje i të rriturve në vendet e zhvilluara hanë shumicën ose të gjitha vaktet e tyre vetëm.[2] Edhe pse më shumë njerëz hanë vetëm, hulumtimet sugjerojnë se shumë njerëz nuk e konsiderojnë një "vakt" një akt të vetëm, por më tepër një ngrënie komenciale. Është e paqartë nëse njerëzit që hanë vetëm hanë më shumë, më pak ose të njëjtën sasi ushqimi në krahasim me njerëzit që hanë në grup, pjesërisht për shkak të dallimeve nëse hanë vetëm në shtëpi apo hanë vetëm në restorante.[2]

Restorantet i janë përgjigjur rritjes së numrit të njerëzve që hanë vetëm duke pranuar rezervime për darka të vetme dhe duke instaluar ndenjëse në bar dhe tavolina të mëdha që të tjerët mund t'i ndajnë me të tjerët.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ McMillan S (2001). "What Time is Dinner?" (në anglisht). History Magazine. Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2017. Marrë më 31 dhjetor 2017.
  2. ^ a b c Fleming, Amy (2019-05-06). "Table for one: how eating alone is radically changing our diets". The Guardian (në anglisht). ISSN 0261-3077. Marrë më 2019-05-06.