Valeria De Antonellis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Valeria De Antonellis eshte nje pedagoge e shkencave kompjuterike dhe inxhinierise ne Universitetin e Breshias,(University of Brescia)[1]. Itali, ku udheheq grupin kerkimor ne “Databazat,Sistemet e Informacionit dhe Web” ne Departamentin e Inxhinierise Informatike..

Karriera Akademike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo eshte nje shkencetare italiane e kompjuterave dhe ka bere kerkime te hollesishme ne modelimin konceptual,databaza dhe dizenjimim e sistemeve te informacionit.Interesat e kerkimit te tanishem perfshijne Sematic Web: Data,Sherbime dhe Aplikacione; eksplorime te Big dhe Open Data ne Arkitekturen e orientuar ne Web.

Ajo eshte nje autore e mbi 200 dokumentave ne lidhje me shkencen kompjuterike. [2] [3] Ka punuar ne shume projekte europiane dhe nacionale, duke koordinuar pjese ose te gjithe projektin.

Ne vecanti, ajo udhehoqi projektin kerkimor DATAID duke e nisur nga fillimi DATAID-1 metodologjine per analizat,dizajnin dhe realizimin e sistemeve te databazave. [4]

Ne Universitetin e Brescia ka qene e derguara e Rektorit per te dyja: ICT dhe Universiteti Library System(2010-2016).

Ajo ka qene pergjegjsia e programit te doktoraturave ne “Inxhinierine e informatikes”(2000-2006) dhe udhehoqi transformimin e tij ne programin e doktoraturave per “Shkenca kompjuterike,Inxhinieri dhe Sistemet e Kontrollit”(2007-2011).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Bio at University". University of Brescia. Arkivuar nga origjinali më 20 maj 2016. Marrë më 13 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Bibliography Summary of Valeria De Antonellis". University of Trier. Marrë më 13 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ IRIS Institutional Research Information System
  4. ^ "citation in People Behind Informatics: The History of Conceptual Modeling". Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2020. Marrë më 6 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)