Valerij Borçin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Valeriy Borchin

Valeriy Viktorovich Borchin (rusisht: Вале́рий Ви́кторович Бо́рчин; i lindur më 11 shtator 1986) është një vrapues garash nga Rusia që fitoi medaljen e artë Olimpike të vitit 2008 dhe ishte kampion bote në distancën 20 km.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai lindi në fshatin Povadimovo afër Saransk në atë që tani është Republika e Mordovisë. Pasi provoi ngritjen e peshave dhe vrapimin në distancë në rininë e tij, ai filloi të praktikojë garën në rrugë në moshën shtatëmbëdhjetë vjeç pas një dëmtimi në gju. Ai u takua me Viktor Chegin, një trajner të shquar të nivelit olimpik në rajon, në 2004 dhe filloi të praktikojë me grupin e tij të trajnimit. Një vit pasi ai ishte garuesi në junior 10 km shëtitje në kampionatet kombëtare.[2] Sidoqoftë, ai mori një ndalesë një vjeçare nga konkurrenca menjëherë, duke zgjatur nga qershori 2005 deri në 2006, pasi ai dështoi një test të ilaçeve në konkurrencë për ephedrinën e ndaluar të stimuluesit.

Ai fitoi titullin e tij të parë botëror vitin tjetër, me një fitore në Kampionatin Botëror 2009. Borchin mungoi për sezonin 2010, i cili nuk paraqiti kampionate të mëdha dhe u kthye për të garuar vitin e ardhshëm. Ai e hapi sezonin e tij të vitit 2011 me një fitore në edicionin e 20-të të International Race Walking Grand Prix në Rio Maior në prill.[3]

Lojërat Olimpike 2012[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në ecjen 20 kilometra gjatë Lojërave Olimpike në Londër 2012, Borchin u rrëzua brenda 2 kilometrave (1.6 milje) nga fundi. Gara u fitua përfundimisht nga Chen Ding i Republikës Popullore të Kinës.[4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Valeriy Borchin Arkivuar 17 prill 2020 tek Wayback Machine. Sports-Reference. Retrieved 2011-04-10.
  2. ^ Maryanchik, Natalia (2009-07-19). Focus on Athletes - Valeriy Borchin Arkivuar 23 tetor 2012 tek Wayback Machine. IAAF. Retrieved 2011-04-10.
  3. ^ Fernandes, António Manuel (2011-04-09).Borchin and Kaniskina on cruise control in Rio Maior – IAAF Race Walking Challenge. IAAF. Retrieved 2011-04-10.
  4. ^ Scott Spits (5 gusht 2012). "Olympic champion collapses during walk" (në anglisht). Brisbane Times. AFP. Marrë më 5 gusht 2012.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]