Vanessa Krasniqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vanessa Krasniqi
Informacione
Lindja (1995-06-22) 22 Qershor 1995 (25 vjeç), Iserlohn, Gjermani
ZhanriPop, R&B
Profesion(e)këngëtare
Instrument(e)Vokaliste
Vite aktiv2008–prezent


Vanessa Krasniqi (e lindur më 22 qershor 1995), është një këngëtare shqiptaro-gjermane që jeton dhe vepron në Gjermani. Ajo u rrit në famë pas pjesëmarrjes në sezonin e nëntë të gjerman, të shfaqjes së talenteve Deutschland sucht den Superstar. Në vitin 2008 ajo mori pjesë në Das Supertalent ku arriti në vendin e katërt.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vanesa Krasniqi u lind në vitin 1994 në Iserlohn, North Rhine-Westphalia nga një nënë gjermane dhe një baba shqiptar nga Kosova. Ajo mori pjesë edhe shkollën fillore dhe të mesme në vendlindjen e saj dhe vazhdoi të ndjekë karrierën e saj profesionale.

Në vitin 2008, ajo vendosi ti bashkohet Das Supertalent, një shfaqje kombëtare për talentet. Në provën e saj të parë, ajo mori një ovacion në këmbë nga paneli i jurisë dhe publiku. Ajo arriti në finale dhe u rendit e katërta.

Në vitin 2012 ajo sfiduar veten sërish në një shfaqje të talenteve, këtë herë për DSDS, ekskluziviteti gjermani i Idols. Ajo kaloi me sukses fazat e para të shfaqjes dhe fitoj një vend në shfaqjet drejtpërdrejtë. Ajo u eliminua në Top 8, më 17 mars.[1][2] E konsideruar si pretendente kryesore për sezonin e saj, eliminimi i saj tronditi jurinë dhe garuesit e tjerë.[3][4][5] RTL deklaroi se ajo nuk do të kthehet pavarësisht nga protesta e fansave të zemëruar.[6]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "DSDS-Vanessa ist raus". Hamburger Morgenpost (në gjermanisht). 18 mars 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali më 18 mars 2012. Marrë më 18 mars 2012.
  2. ^ "Vanessa ist raus: Unverständnis bei DSDS 2012-Kandidaten". Augsburger Allgemeine (në gjermanisht). 19 mars 2012. Marrë më 8 prill 2012.
  3. ^ DSDS 2012: Schock nach Vanessas überraschendem Aus.
  4. ^ DSDS-Vanessa Krasniqi: Der Schock sitzt noch tief.
  5. ^ Schock bei DSDS-Entscheidung: Nur noch ein Mädchen im Rennen.
  6. ^ Zubel, Sarah (19 mars 2012). "Zweite Chance für Vanessa? Das sagt RTL dazu". Hamburger Morgenpost (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 mars 2012. Marrë më 19 mars 2012.