Vangjush Andoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Vangjush Andoni ka lindur më 8 korrik 1968 në Korçë. Drejtor i përgjithshëm i Postës Shqiptare nga qershori 2017.

Është diplomuar inxhinier elektronik në Universitetit Politeknik të Tiranës, në vitin 1992. Ka filluar eksperiencën si inxhinier elektronik në Radio Televizionin Shqiptar, Nga viti 2000 deri ne 2009 ka punuar në Postën Shqiptare ku ka qënë pjesë e projekteve inovative të kompanisë dhe nga viti 2004 ka drejtuar sektorin e teknologjisë së informacionit. Në janar 2006 u emërua drejtor i teknologjisë së informacionit pranë Postës Shqiptare. Nga shkurt 2009 – shkurt 2013 ka punuar pranë kompanisë koncesionare Aleat shpk / Safran Group. Në periudhën nga dhjetor 2013 deri në qershor 2017 ka mbajtur postin e zv drejtorit të përgjithshëm të Postës Shqiptare.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Panorama (7 qershor 2017). "Shkarkimi i drejtorit te LSI, PSI merr posten, ja emri i ri". Marrë më 7 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)