Varri i Bamit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Varri i Bamit ose siç njihet prej banorëve autoktone të asaj lagje Vorri Bomit.[1]

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri e ka origjinën prej faktit që në atë vend është varrosur personi i një familje ndër të parat që erdhën në atë zonë. Është një nga lagjet që deri në vitet 1970 ka qenë varrezë ku dalloheshin qartë ndarjet e varreve myslimane dhe të krishtere, dhe në fund të parcelës se varreve krishtere, varret e të huajve apo edhe trupave të huaja qe kanë vdekur në Shqipëri.

Mbas viteve 1970 u dha vendimi që të bëhen ndërtime me komplekse banimi civile. Ndërtimet kryesisht kryheshin nga të burgosurit ordinere. Si fillim në zonën e quajtur fusha e Skaderbegsave në slengung e lagjesfusha e begsave. Kryesisht ndërtimet nga "Xhamlliku" e nga krahu verior i rrugës Qemal Stafa janë me tullë silikate kurse që nga "Antibiotiku" e sipër kryesisht me parafabrikat.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]