Vaso Çubrilloviqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Vasa Qubrilloviq)
Vaso Qubrilloviq

Vaso Çubrilloviqi, (me shkrim qirilik Васо Чубриловић; me shkronja latine: Vaso Čubrilović) lindi më 14 janar të vitit 1897Bosanska Gradishka në Bosnje dhe vdiq më 11 qershor të vitit 1990Beograd, Serbi, ishte historian, politikan dhe akademik jugosllav, i dekoruar me dekoratën e federatës Jugosllave për praktikimin e Doktrinës së shenjt serbe.

Qubrilloviq ishte një nga studiuesit jugosllav që kanë kryer studime për zhdukjen e shqiptarëve. Studimi i tij njihet me emërtimin "Iseljavanje Arnauta".[1]


Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "1937 | Vaso Cubrilovic: The Expulsion of the Albanians". albanianhistory.net. Marrë më 2021-02-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]