Vaso Çubrilloviqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Vasa Qubrilloviq)
Jump to navigation Jump to search
Vaso Qubrilloviq

Vaso Qubrilloviq, (me shkrim qirilik Васо Чубриловић; me shkronja latine: Vaso Čubrilović) lindi më 14 janar të vitit 1897Bosanska Gradishka në Bosnje dhe vdiq më 11 qershor të vitit 1990Beograd, Serbi, ishte historian, politikan dhe akademik jugosllav, i dekoruar me dekoratën e federatës Jugosllave për praktikimin e Doktrinës së shenjt serbe.

Qubrilloviq ishte një nga studiuesit jugosllav që kanë kryer studime për zhdukjen e shqiptarëve. Studimi i tij njihet me emërtimin Dëbimi i shqiptarëve (në origjinal deportimi i arnautëve)[nevojitet citimi]

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]