Bosanska Gradishka

Coordinates: 45°08′N 17°15′E / 45.133°N 17.250°E / 45.133; 17.250
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bosanska Gradiška (Serbe Cirilik: Градишка)[1][2][3] është një qytet dhe komunë në veriperëndim të Bosnjës dhe Hercegovinës, pjesë e entitetit Republika Srpska. Komuna është gjeografikisht në pjesën lindore te rajonit Krajina, dhe qyteti shtrihet në Lijevče dhe vetëm lu,i Sava e ndanë nga Stara Gradishka, e cila ndodhet ne Kroaci, rreth 40 km (25 mi) në veri të Banja Lukës. 45°08′N 17°15′E / 45.133°N 17.250°E / 45.133; 17.250

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ the official web site of the municipality Arkivuar 27 shtator 2020 tek Wayback Machine Gradiška/Градишка.
  2. ^ "Systemic census of municipalities and populated places of Bosnia and Herzegovina" (PDF). Sarajevo: Agency for Statistics of Bosnia and Herzegovina. 2013. fq. 7. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 5 mars 2016. Marrë më 16 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Preliminary results of the 2013 Census of Population, Households and Dwellings in Bosnia and Herzegovina" (PDF). bhas.ba. Sarajevo: Agency for Statistics of Bosnia and Herzegovina. 5 nëntor 2013. fq. 8. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 23 nëntor 2018. Marrë më 16 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)