Vasfije Krasniqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Vasfije Krasniqi (lindur në 1982) është një e mbijetuar e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë në vitin 1999. Ajo është gruaja e parë shqiptare në Kosovë e dhunuar seksualisht që ka dalë hapur për të folur mbi dhunën seksuale të ushtruar mbi të nga paraushtarakët serbë gjatë konfliktit. Intervista u zhvillua pranë televizionit kosovar RTK në datën 16 tetor 2018. Sipas rrëfimit të Krasniqit, dhuna seksuale është ushtruar nga dy persona: njëri prej tyre polic i regjimit të Slobodan Millosheviçit. Ngjarja ka ndodhur në fshatin BabimovcVushtrrisë.[1]

Ajo ra viktimë e dhunës seksuale në moshën 16 vjeçare. Momentalisht Vasfija jeton në Teksas dhe është nënë e dy fëmijëve. [2]https://telegrafi.com/wp-content/uploads/2018/10/vasfije-2-780x439.jpg

Burimet[redakto | përpunoni burim]