Vasil Kalluci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Vasil Kalluci ishte konsulli i ShqipërisëKorfuz, Greqi, në vitin 1926.[1] Vasili ka qenë shefi i parë i kabinetit të Zogut president, shefi i shërbimit sekret shqiptar, prefekt i Durrësit, Vlores, dhe konsull në Korfuz. Më parë kishte shërbyer si nënprefekt në Delvinë, Tepelenë, Bilisht dhe Lezhë.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vasi Kalluci lindi në NokovëLunxhërisë, Gjirokastër, e me as emigroi në Stamboll me prinderit e tij. Babai, Llukë Kalluci, u vendos në lagjen Taksim ku merrej tregti. Vasili u arsimua në [[Stamboll në Robert College, e më pas në Vjenë. Kishte kulturë të gjerë dhe zotëronte anglishten, gjermanishten, turqishten, greqishten, italishten dhe serbishten. Ka qenë anëtar i Komitetit për shpëtimin e Kosovës. Ka qenë një nga firmatarët e telegramit për presidentin Willson për një Shqipëri kombëtare. Ka marrë pjesë në Kongresin e Lushnjes dhe Durrësit si delegat i jugut të Shqiperisë. Ishte aktivist në udheheqjen e emigracionit të 60.000 shqiptarëve në Stamboll dhe mbrojtës i flakët i ceshtjes shqiptare. Shkrimet e tij në gazeten E vërteta, dale në Stamboll ishin tejet luftarake për mbrojtjen e viseve shqitare. Ka qene njeriu më i afert i Zogut, por mbas kundërshtimit të politikes së tij për qeverisje brutale dhe për t'u kurorezuar si mbret, Vasili e denoncoi dhe u arratis jashte vendit. Në intervistën që i dha gazetes gjermane Deutsche Velle publikoi mjaft të vërteta të vrasjeve të patrioteve si sali Ceka, etj dhe shitjet e trojeve (Vermoshin dhe Shën Naumin) nga ana e Zogut.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tirana Observer (13 March 2013). "Kush ishin 120 diplomatët shqiptarë nga viti 1912 deri 1991". Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 gusht 2017. Marrë më 20 June 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)