Jump to content

Vecrīga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qyteti i vjetër i Rigës

Vecrīga (Letonisht: Riga e vjetër) është qendra historike e Rigës, Letoni, gjendet në pjesën lindore të Lumit Daugava. Vecrīga është e famshme për kishat dhe katedralet e saj të vjetra siç janë Katedralja e Rigës dhe Kisha e Shën Pjetrit.

Vecrīga është zona origjinale e Rigës dhe përbëhet nga limitet historike të qytetit, para se qyteti të zgjerohej në masë të madhe në fund të shekullit 19. Në kohët e vjetra, Vecrīga mbrohej nga një mur rrethues, përveç pjesës buzë lumit Daugava. Kur muri u shëmb, uji nga Daugava mbushi hapsirën duke krijuar Kanalet e qytetit të Rigës.

Në 1980-tat rrugët e Rigës së vjetër ishin të mbyllura për trafikun dhe vetëm zonat residenciale dhe automjetet lokale të shpërndarjës, me leje të veçanta, ishin të lejuara brenda kufinjëve të Rigës së vjetër. Riga e vjetër është pjesë e faqes së trashëgimisë botërore të UNESCO-s e renditur si "Qendra historike e Rigës".[1]

  1. ^ "World Heritage List — Riga (Latvia); No. 852" (PDF). unesco.org. fq. 3 (67). Marrë më 2009-07-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]