Velika Klladusha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Velika Klladusha
Veljika Kladusha
—  Qytet dhe komunë  —
flamuri_figura
Pamje nga Velika Klladusha

Velika Klladusha

Administrimi
Shteti Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina
Entiteti Federata e Bosnjës dhe Hercegovinës
Kantoni/rajoni Kantoni Una-Sana
Kryekomunari Edin Behriq[1]
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°11′06″V 15°48′21″L / 45.18500°V 15.80583°L / 45.18500; 15.80583 (Velika Klladusha)Koordinatat: 45°11′06″V 15°48′21″L / 45.18500°V 15.80583°L / 45.18500; 15.80583 (Velika Klladusha)
Lartësia 252 m (m.n.d)
Sipërfaqja 105[2] km2
 •  urbane 331[3] km2
Popullsia 44.770 banorë 2013
Dendësia 4770,48/135,26
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+387) 37
Kodi Postar 77230
Vendndodhja
Velika Klladusha is located in Bosnja dhe Hercegovina
Velika Klladusha
Velika Klladusha
Komuna e Velika Klladushës në Bosnje dhe Hercegovinë

Komuna e Velika Klladushës në Bosnje dhe Hercegovinë
http://www.velikakladusa.gov.ba
Kalaja e Velika Klladushës

Velika Klladusha shqip: Klladusha e Madhe, është qytet dhe qendër administrative e komunës. Ndodhet në pjesën më veriore të Bosnjës dhe Hercegovinës. Pranë qytetit ndodhet edhe një kala e vjetër.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bosanska Bojna, Brda, Bukovle, Crvarevac, Çagllica, Çellinja, Dolovi, Donja Sllapnica, Donja Vidovska, Elezoviqi, Gllavica, Gllinica, Golluboviqi, Gornja Sllapnica, Gornja Vidovska, Grabovac, Gradina, Grahovo, Johovica, Kllupe, Kudiqi, Kumarica, Malla Klladusha, Marjanovaci, Milkoviqi, Mrceli, Nepeke, Orçeva Lluka, Podzvizd, Polana, Pole, Police, Ponikve, Rajnovac, Stabanxha, Shabiqi, Shestanovac, Shilkovaça, Shmrekovac, Shumatac, Todorovo, Todorovska Çellinja, Todorovska Sllapnica, Trn, Trnovi, Vejinac, Velika Klladusha, Vidovska, Vrnograç, Vrnograçka Sllapnica, Zagrad dhe Zborishte.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]