Jump to content

Veshje kombëtare bullgare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Veshjet për femra dhe meshkuj të shekullit 19 nga rajoni i Vratsa .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dëshmitë më të vjetra të rrobave kombëtare bullgare janë para 3500 vitesh.[1] Garat kombëtare të Bullgarisë shfaqen nga Rilindja Kombëtare Bullgare deri në mesin e shekullit të 20-të. Veshja e grave përbëhet nga: pinafore, funde, kopset, përparëse, bizhuteri bullgare dhe të tjera. Veshja e burrave përbëhet nga: thelpka të plota, brez, jelek, këmishë etj. Gjatë Rilindjes Kombëtare Bullgare, bullgarët prodhuan vetë rrobat kombëtare Bullgare.[2]

Llojet e kostumit folklorik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Dodrudzhanska
  • Rodopska
  • Makedonska
  • Severnyashka
  • Strandjanska
  • Trakiyska

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bulgarian national garb
  2. ^ "bulgariatravel.org/" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 14 tetor 2011. Marrë më 12 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)