Victor Grignard

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Victor Grignard

François Auguste Victor Grignard lindi më 6 maj të vitit 1871 në Cherbourg dhe vdiq më 13 dhjetor të vitit 1935 në Lyon. Ishte një kimist françez. Grignard më vitin 1912 mori çmimin Nobel për Kimi. Ky artikull nga Kimia është i cunguar. Ti mund të ndihmosh Wikipedian duke e përmirësuar këtë artikull.