Victoria Beckham

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Victoria Beckham
Beckham në ngjarjen LG Mobile Phone Touch në 2010.
U lind në (1974-04-17) 17 prill 1974 (49 vjeç)
Harlow, Essex, Angli
Emrat e tjerëPosh Spice
ProfesioniStiliste e modës, Këngëtare
Vite aktiviteti1994–prezent
Fëmijë4, përfshirë Brooklyn Beckham

Victoria Caroline Beckham OBE (née Adams ; lindur më 17 prill 1974) [1] [2] është një stiliste mode dhe këngëtare. Në fund të viteve 1990, Beckham u ngrit në famë me grupin gjinor pop- Spice Girls dhe u quajt Posh Spice nga botimi i korrikut 1996 i revistës muzikore britanike Top of the Pops . [3] Pas ndarjes së Spice Girls, ajo u nënshkrua në Virgin Records dhe Telstar Records dhe pati katër teke të Top 10 në Mbretërinë e Bashkuar. Edicioni i saj i parë, " Jashtë mendjes suaj ", arriti në numrin 2 në Listën e Singleve në Mbretërinë e Bashkuar .

Beckham ka marrë pjesë në pesë dokumentarë zyrtarë dhe shfaqje realiteti për të, duke përfshirë Victoria's Secrets, Being Victoria Beckham, The Real Beckhams, Victoria Beckham - A Mile In Shoes and Victoria Beckham: Vjen në Amerikë . Që nga ajo kohë, ajo ka bërë një paraqitje në një episod të Ugly Betty, dhe ka qenë gjyqtare e ftuar në Project Runway, Next Topmodel të Gjermanisë dhe American Idol .

Në dekadën e kaluar, Beckham është bërë një ikonë e stilit të njohur ndërkombëtarisht dhe stilistit. Pas bashkëpunimeve të profilit të lartë me markat e tjera, ajo filloi një etiketë eponim në 2008, dhe një etiketë me çmim më të ulët (difuzion) në 2011. Etiketa Victoria Beckham u emërua markë projektuese e vitit në Mbretërinë e Bashkuar në 2011; në vitin 2012 marka u vlerësua si interpretuesja e yjeve në interesat e biznesit të familjes Beckham. [4] [5] Duke shkruar në Daily Telegraph në vitin 2011, Belinda White vërejti se kalimi nga WAG në stilisten e modës kishte qenë më i suksesshëm nga sa kishin parashikuar shumica, duke thënë: "Ajo ka mbledhur një personazh të famshëm të rëndësishëm në vijim dhe fitoi mbi paketën e modës së ashpër, e cila tani bërtet për një biletë për shfaqjen e saj dyvjeçare në Javën e Modës në New York ”. [6] Ajo është e martuar me David Beckham, dhe ata kanë katër fëmijë, përfshirë Brooklyn . Që nga maji 2019, pasuria e përbashkët e çiftit vlerësohet në 355 milion £. [7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wang, Julia. "Victoria Beckham". People (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2012. Marrë më 21 korrik 2012.
  2. ^ Barbara, Ellen (2 nëntor 2003). "Watch this Spice". The Guardian (në anglisht). London. Marrë më 20 dhjetor 2007.
  3. ^ "Spice Girls Facts" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2012. Marrë më 21 dhjetor 2018.
  4. ^ Whitworth, Melissa (28 nëntor 2011). "British Fashion Awards 2011: Victoria Beckham wins designer brand of the year". Telegraph (në anglisht). London. Marrë më 5 shkurt 2012.
  5. ^ Bowers, Simon (10 tetor 2013). "Brand it like Beckham: family empire boasts combined profits of £4m". The Guardian (në anglisht). Marrë më 6 korrik 2014.
  6. ^ White, Belinda (24 tetor 2011). "Victoria Beckham's fashion line on track to make £60m". Daily Telegraph (në anglisht). Marrë më 6 korrik 2014.
  7. ^ "Britain's rich list – David and Victoria Beckham". The Sunday Times (në anglisht). London: Times Newspapers. 12 maj 2019. Marrë më 2 janar 2020.