Jump to content

Villa Aschanska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Villa Aschanska
Aschanska Villa
Informacion i përgjithshëm

Villa Aschanska është ndërtesë e njohur në Umeå në veri të Suedisë. Villa u projektua nga arkitekti Ragnar Ostberg dhe u përfundua në vitin 1906 për Kolonel Wilhelm Aschan i cili udhëhoqi kalorësinë lokale. Sot kjo ndërtesë është një restorant.

Ndërtesa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Villa u projektua nga arkitekti Ragnar Ostberg dhe u përfundua në vitin 1906 për Kolonel Wilhelm Aschan i cili udhëhoqi kalorësinë lokale.[1] Ostbergu e projektoi një numër ndërtesash në Umea edhe pse ai njihet për ndërtesën e bashkisë në Stokholm. Sot villa përdoret si restorant.

Villa nga druri është projektuar në stilin romantik kombëtar i ngjashëm me Villa Scharinska e cila u ndërtua nga i njëjti arkitekt një vit më herët. Villa qëndron në një themel të gurtë.

Ndërtesa u fut në listë në vitet e 1980-ta. Ostbergu krijoi edhe një ndërtesë tjetër në Umea që ishte një teatër. Fatkeqësisht teatri u ndërtua nga druri dhe u dogj krejtësisht në vitin 1913.[1]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Aschanska villan Arkivuar 4 maj 2014 tek Wayback Machine, umea.se, retrieved 4 May 2014