Vinarci i Epërm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Vinarci i Epërm është fshat i lashtë shqiptar 6 km në perëndim të Mitrovicës. Në të gjitha periudhat historike ka qenë i banuar nga shqiptarët. Në periudhën e sundimit të Mbretërisë Jugosllave, pushteti kolonizoi 6 familje serbe në këtë fshat. Gjatë luftës së fundit në Kosovë fshati u dogj tërësisht dhe u vranë disa banorë nga forcat serbe.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Azemi, Avni (2015). Toponimet e Mitrovicës. Prishtinë: Lena Grafik. f. 124. ISBN 978-9951-663-35-9. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)