Vincenzo Peruggia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mug shot i Vincenzo Peruggia, i cili besohet se ka vjedhur pikturën Mona Liza

Vincenzo Peruggia (8 tetor 1881 – 8 tetor 1925) ishte një hajdut italian, i cili vodhi pikturën Mona Liza më 21 gusht 1911. Kjo vjedhje u quajt si vjedhja më e madhe e artit të shekullit të 20-të.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas marrjes në pyetje të Peruggia në Firence pas arrestimit të tij,[1] ai hyri në muze të hënën, 21 gusht rreth orës 7 të mëngjesit, përmes derës ku po hynin punëtorët e tjerë të Luvrit. Ai tha se kishte veshur njërën prej tymrave të bardha që punonjësit e muzeut kishin veshur zakonshëm dhe ishte i dallueshëm nga punëtorët e tjerë. Kur Salon Carré, ku ishte varur Mona Liza, ishte e zbrazët, ai ngriti pikturën nga katër kunjat e hekurt që e siguruan atë në mur dhe e çoi në një shkallë shërbimi aty pranë. Atje, ai hoqi rastin dhe kornizën mbrojtëse. Disa njerëz raportojnë se ai fsheh pikturën (të cilën Leonardo e pikturoi në dru) nën veshjen e tij. Por Peruggia ishte vetëm 160 cm, dhe masat Mona Lizës përafërsisht 53 cm × 77 cm, kështu që nuk do të përshtatet nën një fustan të veshur nga dikush me përmasat e tij. Në vend të kësaj, ai tha se hoqi veshjen e tij dhe e mbështolli atë rreth pikturës, e kapi nën krahun e tij dhe la Luvrin përmes të njëjtës derë që kishte hyrë.[2]

Peruggia fshehu pikturën në banesën e tij në Paris.[3] Me sa duket, kur policia arriti të kontrollonte banesën e tij dhe ta merrte në pyetje, ata pranuan justifikimin e tij se ai kishte punuar në një vend tjetër në ditën e vjedhjes.

Pasi e mbajti pikturën të fshehur në një bagazh në banesën e tij për dy vjet, Peruggia u kthye në Itali me të. Ai e mbajti atë në banesën e tij në Firence, Itali, por u rrit i paduruar, dhe më në fund u kap kur ai kontaktoi Alfredo Geri, pronarin e një galerie arti në Firence. Historia e Geriut bie ndesh me atë të Peruggias, por ishte e qartë se Peruggia priste një shpërblim për kthimin e pikturës në atë që ai e konsideronte si "atdheun" e saj. Geri thirri në Giovanni Poggi, drejtorin e galerisë Uffizi, i cili vërtetoi pikturën. Poggi dhe Geri, pasi morën pikturën për "ruajtje", njoftuan policinë, i cili arrestoi Peruggia në hotelin e tij.[3] Pas rimëkëmbjes së saj, piktura u ekspozua në të gjithë Italinë me tituj flamuj që gëzuan kthimin e saj dhe më pas u kthye në Luvri në vitin 1913. Ndërsa piktura ishte e famshme para vjedhjes, famëkeqja që mori nga titujt e gazetave dhe nga hetimi në shkallë të gjerë policore ndihmuan vepra arti të bëhet një nga më të njohurit në botë.[4]

Shkaku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktualisht ekzistojnë dy teori mbizotëruese në lidhje me vjedhjen e Mona Liza.

Patriotizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Peruggia tha se ai e bëri atë për një arsye patriotike: ai dëshironte ta kthejë pikturën për t’u shfaqur në Itali[3] "pasi u vodh nga Napoleoni". Edhe pse ndoshta i sinqertë në motivin e tij, Vincenzo mund të mos e ketë ditur që Leonardo da Vinçi e mori këtë pikturë si një dhuratë për Francis I kur u transferua në Francë për t'u bërë një piktor në oborrin e tij gjatë shekullit të 16-të, 250 vjet para lindjes së Napoleonit.

Ekspertët kanë vënë në dyshim motivin e 'patriotizmit' me arsyetimin se — nëse 'patriotizmi' do të ishte motivi i vërtetë — Peruggia do t’i dhuronte pikturën një muzeu italian, në vend se të kishte provuar të përfitonte nga shitja e tij. Pyetja e parave konfirmohet edhe me letrat që Peruggia i dërgoi babait të tij pas vjedhjes. Më 22 dhjetor 1911, katër muaj pas vjedhjes, ai shkruajti se Paris ishte aty ku "Unë do të bëj fatin tim dhe se (pasuria) e tij do të arrijë në një goditje."[5] Vitin tjetër (1912), ai shkroi: "Unë po bëj një zotim për ju që të jetoni gjatë dhe të shijoni çmimin që djali juaj do të realizojë për ju dhe për të gjithë familjen tonë."

Në gjyq, gjykata pranoi, në një farë mase, se Peruggia kreu krimin e tij për arsye patriotike dhe i dha atij një dënim të butë. Ai u dërgua në burg për një vit dhe 15 ditë, por u përshëndet si një atdhetar i madh në Itali dhe shërbeu vetëm shtatë muaj në burg.[3]

Komploti kriminal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një teori tjetër u shfaq më vonë. Vjedhja mund të jetë inkurajuar ose ideuar nga Eduardo de Valfierno, një njeri që kishte porositur arkëtarin francez të artit Yves Chaudron për të bërë kopje të pikturës, në mënyrë që t'i shiste ato si origjinalin që mungonte. Kopjet do të ishin rritur në vlerë nëse origjinali do të ishte vjedhur. Kjo teori bazohet tërësisht në një artikull të vitit 1932 nga ish-gazetari i Hearst Karl Decker në The Saturday Evening Post. Decker pretendoi se kishte njohur "Valfierno" dhe e kishte dëgjuar historinë prej tij më 1913, duke premtuar se nuk do ta shtypte atë derisa të mësoi për vdekjen e Valfierno. Nuk ka asnjë konfirmim për këtë përrallë.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Extrait du Proces-Verbal de la confrontation de M. Vignolle avec Peruggia, Dec. 20. 1913, Archives Nationales, Paris
  2. ^ Mona Lisa Is Missing, 2013, Virgil Films, dir. Joe Medeiros
  3. ^ a b c d Chua-Eoan, Howar (1 mars 2007). "STEALING THE MONA LISA, 1911". The Top 25 Crimes of the Century. Time Magazine. Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2013. Marrë më 2007-08-15. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "The Theft That Made The 'Mona Lisa' A Masterpiece". NPR.org (në anglisht). Marrë më 2017-11-06.
  5. ^ Peruggia Letter Dec. 22, 1911, Archivio di Stato, Florence
  6. ^ Nilsson, Jeff. "100 Years Ago: The Mastermind Behind the Mona Lisa Heist". Saturday Evening Post. Curtis Publishing. Marrë më 10 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)