Virgil Donati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Virgil Donati
Background information
Lindi (1958-10-22) 22 tetor 1958 (65 vjeç)
Melbourne, Australi
ZhanretInstrumental rock, hard rock, pop rock, progressive metal, neoclassical metal, jazz fusion
Muzikant
Instrument(et)Bateri, tastierë
Vitet aktik1972 – prezent
Më parë tëPlanet X, Ring of Fire, CAB, The State, Southern Sons, Taste, Soul SirkUS, U.K., Beyond Turbines
Websitevirgildonati.com

Virgil Donati (i lindur më 22 tetor 1958) është baterist, kompozitor dhe producent australian. Ai mbanë shkopinjtë në stilin tradicional dhe gjithashtu i bie edhe tastierës. Donati formoi Planet X me Derek Sherinian dhe është kompozitori kryesor në të gjitha albumet e tyre. Donati konsiderohet gjerësisht si një ndër bateristët më të avansuar teknikisht të të gjitha kohërave.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Solo albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Stretch (1995)
  • Just Add Water (1997)
  • In This Life (2013)
  • The Dawn of Time: Orchestral Works (2016)
  • Ruination (2019)