Visby

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Visby
Skeda:Visby Stad.jpg
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej57,203
{{{postal_code_type}}}
2552
Faqja zyrtarehttp://www.gotland.net/

Visby është një qytetë në Gotland dhe qytet kryesor në komunën e Gotland, selia qarkun e qarkut Gotland dhe qytetin dioqeza e Visby Dioqeza. qytet mesjetar Hanseatic e Visby është që nga viti 1995 një Trashëgimisë Botërore të UNESKO Site. Visby, qyteti më i madh Gotland-së dhe është e vendosur në bregun perëndimor. Visby është selia e Universitetit të Gotland.

Emri vjen nga ne, "(pagane), kurbani vendin e caktuar", dhe në fshat, "qytetit" (në kuptimin origjinal të fjalës fundit ka qenë i humbur në gjuhën suedeze, por mbeten në daneze, norvegjeze dhe Gutnish). Në vendin e quajtur Gutasagan vetëm ne.

Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjurmët më të vjetra që lidhen me Visby e sotme është ajo që ka qenë e interpretuar 'kasollet e plazhit ", si në 600, por i pari" qytet si "gjetje arkeologjike të kthehemi në 800s. Kjo sugjeron se një detyrë nga vitet 1600 këta, Visby u bë një "lëndë" 897 vjet, mund të jetë relevant. Ngjashmëritë në Visby Qyteti Ligji i të ashtuquajturës "Bjärköarätten" sugjeron qenë Visby dhënë të drejtë të tillë në një fazë të hershme (897 vjet), I cili gjithashtu tregon se mbreti suedez kishte një ndikim në zhvillimin e qytetit. Jo më pak sepse Visby duhet të ketë qenë e portit, ku ai ose të dërguarit e tij solli tatimore të ishullit (rreth 60 marka argjendi). Emri Shape tregon gjithsesi se origjina duhet kërkuar në kohët pagane. Në vend ka qenë një vend takimi / vendin e tregut, e cila ka evoluar më vonë në qytetin e pasur mesjetar e Visby, dhe të dy fjalën "ne" si Gutasagan duke theksuar se vendi i përbashkët qendrore të ishullit pagane e adhurimit (të cilat mund të jenë të lidhur me statusin e mbretit suedez e "kryepriftit" të vjetër fe, ai mund të ketë pasur detyrat e shenjta për të përmbushur). Visby është ndërtuar rreth 1025-1030 Kisha e parë të ishullit (druri), Bot (g) ajrore të Akebäck, në vendin e Shën Pjetrit të pranishëm dhe të përkushtuar për të gjithë shenjtorëve. Kur të krishterët e pastaj mori kontrollin, dhe dëboi e vjetër-besimtarët, është ndërtuar në vitin Viet rreth 1060 - ndoshta në vendin e një tempulli pagan (e tillë ka të ngjarë të jetë subjekt i shtoj gjëra në ishull) - Shën fundit Kisha e Tij. Menjëherë pas 1157 u ndërtua ndërtesa të vjetër të njohur në Visby, Kulla e pluhur, në portin e vjetër, pa dyshim për shkak të luftës që u zhvillua në mes të tregtarëve gjermane dhe njerëzit e Gotland. Të vitit ka qenë për të ashtuquajturat årsringsdateringar e një rreze prej druri në katin e tretë të kullës së. Kjo luftë përfundoi në 1161 me një fitore të plotë për banorët e ishullit, kur princi gjerman Henry Lion të Saksonisë kanë për të konfirmuar privilegjet e tyre, por ata dhanë asgjë në shkëmbim. Duke vetëm mund të bëja ishte të ankohet në islanders se më afër do të vizitojë qytetin e tij të Luebeck. Sipas rezultateve arkeologjike, kjo duket ashtu-quajtur Roland Square, qendra ekonomike tregtare në qytet, kanë qenë të botuar pak para rreth 1200

E parë të përmendur në 1203 Visby për herë të parë në një burimet e ruajtura të shkruar. Ajo është e Henry e Letonisë në kronika të tij përmend "Wysby" kur pelegrinët e udhëtimit të Livonia mori atje. Emri duhet të ketë në mënyrë të konsiderueshme më e rëndësishme prapambetur, jo më pak e dukshme e "Wysby" i njëjti burim të referuara si një dmth "civitas", një qytet i madh. Kjo konfirmohet edhe nga Këshilli i Visby, me një gjerman dhe një këshillë Gutnish mund të jetë subjekt tashmë rreth 1231 Ajo gjithashtu tregon se Visby ishte i shquar në krahasim me qytetet e tjera nordike, ku Këshilli i organizatës futur shumë më vonë.

Që në fillim të Vitet 1200, Visby ishte një vend i rëndësishëm i Lidhjes në zhvillim Hanseatic. Popullsia e qytetit pastaj ishte pjesërisht gjermane, por gjerman befolkningselementets pushtet ka qenë i ekzagjeruar shumë në historiografi. Hulumtimet e fundit tregojnë se banorët e ishullit në qytet, nëpër mesjetë, nuk ishte shtresa trendsetting popullsisë dhe në të gjithë Vitet 1200 kanë qenë përfaqësues të cilët kishin qenë në pushtet në duart e tij, kur, për shembull, ishte tregtar i rëndësishëm rus. Nga ana tjetër mund të shihet qartë se si njerëzit e Gotland në Visby "kulturinfluerades" nga jugu dhe förtyskades të dy gjuhë të emrit. Kjo ishte edhe tregtarët Gutnish Visby që kryesisht dominohet tregtare në Bregun Perëndimor gjatë këtij shekulli, dhe madje edhe në vitet 1300 në fund të ishte gjysma Visbygotlänningar nga tregtarët Visby që tregtohen në Holandë dhe Flanders. Të dy kombësive çuar edhe në karakteristikat fetare të cilat janë unike në botën e krishterë. Në tri famulli mbi shkëmb ishin pra dy kishat famullitare në secilin, një nga Gotland dhe një për gjermanët (Shën Klementi, Shën Lawrence dhe Shën Hans në Gotland, St Olaf, Drotten dhe Shën Sa për gjermanët, në gëlqeror kishë dallim është ndërtuar vetëm St Michael's), e cila duket edhe në kishë famullitare e cila është themeluar në vitin 1225 në ish-faktorikyrkan gjermane, "Kisha gruaja jonë e dashur" (tani Katedralja). Nëse do të ishte dy pastorët dhe dy bashkësi, një gjerman (i cili ishte më i madh) dhe një Gutnish. hulumtim i ri tregon se lufta civile në mes të qytetit dhe të vendit në 1288, nuk ishte për kontradikta në tregti. E ashtuquajtura "fermë anna tregtisë" (fermerët komercial) kishte, sipas burimeve, ka pushuar kryesisht para Vitet 1200. Kështu, kur muri i qytetit ishte ndërtuar, nga rreth 1270, ishte me qëllim të mbrojtjes, me "vend" (fshatarët) miratim. Lufta civile në vetvete ishte më tepër për shkak të Visby banorët e viteve arsye realpolitik 1285 për t'iu përshtatur kërkesave të Mbretit Magnus Ladulås 'për një rritje të taksave, "vendit" do të, duke bërë që fermerët në stacionin e një kontrollman në qytet, të referuara 1286 Kur qytetarët ndjerë në gjendje të pranojnë që ata të futen në 1287, pas 1285 filluan të ndërtojnë kulla në murin ekzistuese, detyrat kundër fshatarëve të tregtisë në qytetin - dhe për shkak se të gjitha tregtare Gotland largët në atë kohë ishte i bazuar në Visby Harbour, për shembull, është përmendur disa herë " port Gotland "sikur nuk ka ekzistuar vetëm një port të vetme në ishull, ai u bë një goditje e madhe për fermerët. Diçka që është "shtet" për të sulmuar. Mbaroi lufta me Magnus Ladulås shkoi në dhe e mori qytetin e Nykoping partisë, për të bërë këtë për të ardhmen u bë e pavarur nga "vendi". Edhe pse qyteti u gjobit 2000 tokës të jetë pa lejen e mbretit ka qenë zhvillimin e luftës dhe ndërtuar edhe një mur rreth qytetit. Por kjo duhet të shihet si një kontribut integrale të Mbretit njëanshëm me anë të qytetit, dhe zyrtarisht miratoi ndërtimin e murit. Kjo është gjithashtu përmend më i vjetër i murit të qytetit.

Vend të ri, nga ana tjetër, e udhëhequr nga fshatarët në hakmarrje duket se kanë mbyllur fermë e madhe Gutnish komerciale në Novgorod, "Gutagård" (ose "Gotenhof", siç është përmendur në gjermanisht), i cili kishte efektin e këmbë Visby si qyteti kryesor komunitetit të biznesit u sfiduar, dhe në 1294 u sulmua udhëheqja Visby e Lübeck, të cilat gradualisht mund të merrte postin e kreut.

Më 27 korrik 1225 përuroi Shën Maria lopë Kishës. Peshkopi Bengt i Linköping lëshuar si një patentë për "burgenses" në qytet. tregtarët gjermanë gjatë vizitës, që ndërtoi kishën, i dorëzoi sot të kishës në strehim gjermanët Visby si kisha e themeluar dy bashkësi, një gjerman dhe një Gutnish. Pas asaj kohe, ai nuk është më e përshtatshme për të thirrur në kishë për kishën "gjermanisht". Anija tregtare gjermane që mbërriti në qytet do të ketë ende një detyrim për të paguar "elemosina" në fondin e ndërtimit të kishës. Në atë kohë folur e një prej shkollave të qytetit, në Chapel St Jakobit.

Si një qytet tregtar kishte Visby e rëndësishme edhe për vendet Balltike. 1229, i ashtuquajturi "Shoqëria Tregtarët '" në Visby, e konsiderojnë Smolenskfördraget ashtuquajturit arritur në mes të qytetit të Rigës dhe princi i Smolensk. Ideja ishte se traktati do të përfshijë gjithashtu në brigjet e Gotland. Rezultati ishte një variant Visby e traktatit të njëjtë, të pranuar nga gjerman Visby dhe banorët Gutnish dhe një numër të qyteteve gjermane.

Rreth 1228 friars Domenikane themeluar në manastir pastaj e parë e Suedisë në Visby. Ndërtesave më të vjetra prej guri me trappgavelhus e tyre karakteristike të ndërtuar së bashku Fillesa Way. 1263 qëndroi si dendrodatering të ashtu-quajtur "Liljehornska House" në Beach Street përfunduar. Ndërtesa me shtatë kate e ndërtesës më të lartë mesjetar në Visby aktual dhe ndoshta mund të jetë identike me "shumë të mëdha", shtëpi si ajo lëvizi për të Lübeck visbyrådmannen Henry shtëpive Gilde në 1393 e la atë të saj në Visby mbeti në fëmijë. Ndërtimin e një tjetër ende ekzistuese mesjetare në rrugë është "farmaci e vjetër." kati ndërtesës së tokës është pothuajse i pandryshuar që nga mesjeta. Dy trarëve i kulmit ka dendrodaterats për 1287-1291. Të dy "shtëpi Liljehornska" si "Farmacia e Vjetër" "gjenerata e dytë" e shtëpi guri mesjetare, i ndërtuar mbi ndërtesat origjinale prej druri, si dhe ndërtesat e parë prej guri dhe ndërtimit ka filluar në fund të Vitet 1100.

1280 arriti në përfundimin e një traktati të dhjetë vjet në mes të borgjezisë gjermane në Visby dhe "miqtë e veçantë" të tij, të thotë, qytetarët dhe tregtarët e Lübeck. Pesë vjet më vonë u takuan në përfaqësuesit Kalaja Kalmar Magnus Ladulås e Mbretit Erik Magnusson e Norvegjisë dhe 23 qytete Hanseatic. Siç konfirmoi se Gotland është Suedia i përkasin.

1361 u sulmua Gotland nga danez Valdemar Atterdag King. Sipas legjendës, kjo pushtimit kanë qenë të ndjekur nga zjarri, vlerësim i Visby, por faktet historike janë të pasigurt. Skenari i mundshëm është se vendasit Visby braktisur një marrëveshje me fermerët për mbrojtje të përbashkët kundër njeri i bezdisshëm. Legjenda na thotë se fillimisht "Nils Goldsmith" (një tregtar Claus Goltsmit eshte permendur ne qytet pak më vonë) tërhequr te mbreti dhe i mbush mendjen atij për të këmbimit të qytetit për plaçkitje fshatarëve në vend. Në betejën vendimtare në Korsbetningen, në lindje të të murit, ndërmjet danezëve dhe fermerët Gutnish, qyteti mbeti pasiv dhe nën mbikqyrje të fshatarëve, të cilët ndoshta u mbështet në ndihmën dhe përkrahjen nga qyteti, u therën nga ushtarët danez. Betejë, dhe banorë qyteti pasuese tatimin e paguar me siguri (e supozuar "taksave zjarr" mund të jetë një përpjekje e taktike të justifikojnë banorë qyteti që tradhtuan një marrëveshje me fermerët), nuk ka ndryshuar Gotland pozitën kushtetuese të tjera se sa që ajo ishte e pasigurt. King Valdemar quajti veten jo "mbreti i Gotland" deri më 1362, kur lufta e parë kundër hanseaterna ishte i pashmangshëm, dhe ndoshta kishte fillimisht asnjë qëllim tjetër të sulmit në ishull se sa për të pasuruar veten e tij, dhe për të financuar pushtimit të krahinave Skåne. Dita e tij në 1364 deklaroi se ishte subjekt Visby një qytet të lirë të tij nuk është as në Danimarkë apo Suedi. Por jo deri pas Rendit gjermanik në 1408, pas 10 viteve të ishullit vlerësuar shumë posedim të ishullit u kthye në perandorinë e bashkimit, ju mund të mbështeteni në Gotland dhe Visby si danez.

danezëve pushtimit të ishullit të mos kishte asnjë pasoja të menjëhershme për Visby. Por tregtisë kishte filluar tashmë të marrin rrugët e tjera, veçanërisht të Lübeck në Gjermani. Ekonomia kishte fund të jashtë dhe ka filluar nga 1300-shekulli të shkuar poshtë.

Gjatë luftës në mes të Albrecht e Mecklenburg dhe Mbretëreshës Margaret ishin "piratët", i njohur si vëllezër vitalized, i themeluar në ishull. Tërbimi i tyre hit burghers Visby e vështirë dhe, kur ata kishin lidhje të ngushta me kalorësit gjermanik shikuar shtyllat e lartë Konrad von Jungingen detyrohet të ndërhyjë. Në mars 1398, pra, u ulën një ushtri me qëllim të 4000 në ishull. master Sven ishullit Sture tërhoq në Visby, por nuk arriti të mobilizojë qytetarët kundër fjalë, rast në të cilin ishte e qartë se ai nuk mund të fitojë. Negociatat në mes të dy palëve filloi së shpejti, sepse në prill 5 ishte përmendur fjalët Gotland. Sven Sture premtuar lirisht kalbur dhe e la ishullin e së bashku me ushtarët e tij, si shumica e fjalëve të ushtrisë u, vetëm 200 njerëz kishin mbetur prapa për të monitoruar ishull.

Queen Margaret kërkoi që ishulli së shpejti do të përcillet për në Bashkimin Kalmar, ndërsa antenat e lartë kërkoi që fjalët do të rimbursohen për kostot që duhej të mbajnë nëpër kontrollin e tyre të ishullit. Negociatat u shty, dhe pacienti Queen Margaret në fytyrë, të cilën ajo vendos se ultimatumi që një marrëveshje do të përfundohet para 11 nëntor 1403, përndryshe ajo do të marrë përsëri në ishullin me forcën e armëve. Duket se trupat daneze të tokës në ishull dhe të mund të fillojë një rrethimi të Visby në janar 1404 Numri i vogël i trupave gjermane që ishin në qytet u përkrah fuqishëm nga banorët e qytetit dhe për këtë arsye mund të shkaktojnë humbje të mëdha të forcave të Bashkimit gjatë përpjekje sulm më 25 shkurt. Pjesa e mbetur prej forcave të Bashkimit ishin pastaj të jetë në kontrast me ushtrinë fjalë, e cila arriti muajin e ardhshëm. Kur Bashkimi forcat e ndërtuar fortifikime rreth qytetit erdhi atje për të ndjekur një luftë të mundimshme rrethimi para një armëpushim është lidhur në korrik të atij viti. forcave të Bashkimit la ishullin e cila mbeti nën kontrollin e fjalëve, edhe disa vjet para se të vite fjalët në 1408 lihen të ishullit të Bashkimit në këmbim të 9000 fisnikët anglisht.

1411, Mbreti Erik i Pomerania për herë të parë në ishull. Këtu, ai filloi vizituar ndërtimin e kalasë Visborg në jug të Visby. Qyteti ishte nën mbretin e planifikuar për t'u bërë një bazë të përhershme detare që do të kontrollojnë të gjithë Deti Baltik. planet e mbretit ishte se zgjerimin e Bashkimit Kalmar për të gjitha vendet rreth Detit Baltik. Kjo është ndoshta Visborg kështjellë përmendur në një [redakto] kronika, shkruar në kohën e një frat françeskan. Kjo mbetet të jetë një kala të këtij viti priti në Visby. Një rreze të ruajtura pjesërisht në muret e kësaj kështjelle ka qenë nën dimër prerë årsringsdatering 1411-1412.

1437 u transferua në mbreti i Visborg pas largimit Danimarkë. Ai gjithashtu filloi që të angazhohen në piraterinë në detin Baltik me flotën e madhe që ai kishte mbledhur në rrugët Visby. 1446 arriti mbret bashkim Christopher të Bavarisë, me 40 anije dhe 2000 ushtarë në ishull. Pas një rrethimi të Visborg nënshkruar një armëpushim. Dy vjet më vonë u ul e sapo-emëruar Suedisht King Karl Knutsson Bonde e Gotland. Suedezët kapur Visby, por nuk garantoj se personalisht mbrojtur nga Erik i Pomerania. Mbreti i ri danez Kristian kam dërguar një flotë të madhe e luftëtarëve për të Erik të Pomerania ndihmë. Eric ishte ruajtur në këtë mënyrë dhe të dorëzuara në Visborg krishterë unë me premtimin se në kthim, të merrni tre kështjella daneze dhe 10 000 Gylden vit. Ai jetoi më pas në qytetin e tij amtare Rygenwalde - Darłowo - në Poloni, ku ai vdiq 1459

Në fakt nuk është deri Eric të Pomerania dorëzimin e kështjellës Visborg të Olof Axelsson vjet Tott ne 1448 nga periudha danez mund të thuhet për të filluar. Mbreti Erik ishte edhe një më shumë se më ka kontribuar në Visby në rënie. Luftës në hanseaterna ai filloi në vitin 1426 ishte shkatërruese për tregtinë e qytetit dhe në 1437 ai u vendos në kështjellën Visborg filloi një periudhë e izolimit dhe të problemeve. 1441 shkruan një qytetar që ai nuk mund të marrë nga ishulli për shkak të "snacks luftës, detare dhe emergjente".

Më keq se sa King Eric, megjithatë, ishte Zoti cilin Jens Holgersson (Ulvstand). Ai e mori postin në 1487 dhe tashmë pesë vjet më vonë erdhi një komision në ishull për të hetuar e ankesës, që nga i dërguari nga ishulli, dërgoi një mesazh të Sten Sture, ata do të ngrihen dhe hedhin nga danezët në qoftë se ai vetëm për të kërkuar një ulje me një forcë. Komisioni konstatoi se të gjitha ankesat ishin të justifikuara, por pas kthimit, ai vazhdoi si më parë. Kur zotëri i ri qarkut, Lauritz Schinkel, mori detyrën në 1509, ai deklaroi se ka qenë më shumë se 80 njerëz në qytetin që ai guxoi të besimit.

1525 ka pasur një konflikt mes Luebeck dhe kalaja Visborg banuar Soren Norrby, i cili mbështeti rrëzuar krishterë II, dhe ka luajtur për këtë arsye kërdi me dy tregtisë suedeze dhe daneze si Hanseatic. Pasoja ishte se në të gdhirë 12 maj 1525 sulm të papritur të qytetit, kur Norris ishte larg për të luftës në Blekinge. Ata mbrojtësit Kalaja ikur vënë qytetin e tij në zjarr në katër vende, për shtyrjen e sulmuesit, në mënyrë që ushtarët do të jenë në gjendje të marrin të mbuluar prapa mureve të kështjellës, dhe tre kisha, të Shën Domenikane Nicholas, murgeshat e Shën Gertrude, dhe ai e ka braktisur tashmë St James, u bë viktimë e flakëve. Kishat e tjera ishin të braktisur në Reformacionit, dhe në 1528 filloi burghers midfastan kompensuar për grabitje frekuencë Lübeck duke filluar të marr nga "ndihmat" nga kisha Drotten. Të gjitha kishat janë braktisur tani, me përjashtim të Hans St, i cili u bë një kishë të qytetit. Fortifikimit të arsyeve, megjithatë, grisi të Zotit të cilët, Henrik Rosencrantz, 1533/1534, dy kullat e njëjtë Hans ndërtuar Shën dhe e Shën Pjetrit, dhe në vend të kësaj u bë "gruaja e kisha jonë i dashur, Visby katedrales, kisha e ri të qytetit. Tani kjo është diçka që përfitimet industrinë e sotme turizmit dhe Visby sot është i njohur si Rose dhe rrënojat e qytetit. varfëri të thellë të qytetit nga 1500 - ta 1700 është edhe arsyeja pse aq shumë monumente mesjetare të mbetet. Ajo kishte thjesht nuk mund të përballojë të shemb dhe rindërtimin.

Visby ishte një herë një qytet i Suedisë në 1645, kur të Paqes të Brömsebro, por në luftë 1675-1679 pushtuar ishullin e kthimit të danezëve. Kur koha e paqes u detyrua të evakuojnë ishullin shpërtheu Daneze komandant Visborg kështjellë, e cila ishte një prej kështjellave më të mëdha në ajër. Në gjysmën e dytë të 1600 filloi pastrimit në qytetin e keqe åtgångna. Pjesët e ndërtesave të braktisura mesjetare pajisur përsëri ose u shndërrua në një shtëpi më të ulët dhe të thjeshtë. pjesët e tjera ishin barazoi vetëm me tokë, guri nga ndërtesa të vjetra janë të ripërdoren për një ndërtesa guri të ri në vitet 1600 këta vonë dhe në fillim të 1700.

Në prill 1808, të Luftës finlandez, është aneksuar në Visby, Gotland dhe pjesa tjetër e Rusisë "për përjetësinë", por ajo i dha fund një muaj më vonë, kur ishulli u shpëtuan nga një forcë suedez detare nën admirali Cederstrom Olof Rudolf dhe u kthye në Suedi. Rrëzuar ruse guvernatori Nikolaus Bodisco u bë pas luftës në vend komandantin e Suomenlinna në Finlandë.

Rusët erdhi pas Pashkëve, sipas kalendarit Gregorian, por para se të Pashkëve në Rusi sipas kalendarit Julian atëherë ende ekzistuese, pse në Visby atë vit festoi Pashkët dy herë. Visby Katedralja, duke e bërë atë e parë e katedrale të Suedisë ku ata festuar ruse liturgji ortodokse.

Visby, Gotland, si vizita e shumë turistë sot. Në Visby, mbajtur që nga viti 1984 e javës vjetor mesjetare. 1968 ishte Almedalsveckan parë.

Vini re. Nje perkthim me google translate eshte me keq sa sa pa perkthyer....

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]