Vito Albanese

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Vito A. Albanese (vdiq më 13 prill 1998) ishte një politikan i Partisë Demokratike Amerikane që shërbeu në Asamblenë e Përgjithshme të Nju Xhersit nga viti 1966 deri më 1968 dhe kërkoi pa sukses emërimin demokrat për guvernator në 1973. Ai kaloi 25 vjet si udhëheqës i punës, duke shërbyer si president i Sindikatës së Punëtorëve të Kombinatit të Pulp, Sulfit dhe Paper.

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke qenë një banor i Fort Lee, [1] Albanese u zgjodh në Asamblenë e Shtetit në rrëshqitjen e Demokratëve të vitit 1965, duke konkurruar në kontenë Bergen. Ai ishte fituesi më i lartë i votave në garën për shtatë vende në Kuvend; ai mundi, ndër të tjera, asambleistin republikan David Gelber.

Si një Asambleist, Albanese krijoi një polemikë kur pretendoi se prokurori i kontesë Bergen John J. Breslin dhe zyrtarë të Dhomës së Tregtisë së Qarkut Bergen i ofruan atij një ryshfet për të tërhequr legjislacionin e tij të propozuar për të eliminuar bashkinë e Teterboro dhe për ta ndarë atë në katër zona ngjitur. komunat. Një komitet i posaçëm legjislativ i formuar për të hetuar akuzat e Albanese tha se pretendimi i Albanese se atij i ishte ofruar ryshfet ishte "tërësisht pa mbështetje apo vërtetim" dhe e akuzoi atë për McCarthyism . Albanese tha se komiteti po vendoste "një shtresë bojë të bardhë mbi një grumbull pleh organik". [2] Ai ishte një avokat i hershëm i një Tatimi mbi të Ardhurat Shtetërore. Në vitin 1967, Albanese u mund në përpjekjen e tij për rizgjedhje në një mandat të dytë. Duke vrapuar në Distriktin 6B të Qarkut Bergen të sapokrijuar, ai dhe kandidati i tij kandidat, Asambleisti Arnold E. Brown, u mundën nga republikanët Thomas Costa dhe Austin Volk . Shqiptari kandidoi i katërti, duke humbur me afro 11 mijë vota. 

Në vitin 1969, Albanese kandidoi përsëri për Asamblenë e Shtetit, këtë herë pa mbështetjen e Organizatës Demokratike të Qarkut Bergen. Ai humbi zgjedhjet paraprake ndaj Ernest Allen Cohen dhe Martin T. Durkin me më shumë se 5000 vota. [3]

Albanese kërkoi nominimin demokrat për guvernator në 1973, duke mbështetur legalizimin e marihuanës dhe mbrojti fundin e ndalimit të abortit në New Jersey. [4]

Gjatë fushatës, ai u ankua se mediat ishin më të interesuara të shkruanin për pronësinë e tij të disa bareve në Bergen County dhe në qytetin e Nju Jorkut që ishin "të frekuentuara nga homoseksualët" sesa të mbulonin propozimet e tij. [5] Ai përfundoi i pesti në zgjedhjet paraprake Demokratike që u fituan nga Brendan Byrne ; Shqiptarët fituan vetëm 5,460 në mbarë vendin (1.28%). [6]

Në vitin 1974, Albanese dëshmoi në gjyqin e mashtrimit të fushatës federale të rivalit të tij të dikurshëm, ish-kryetarit republikan të shtetit Nelson G. Gross, një ish-kryetar i GOP të Qarkut Bergen, senator shtetëror, asambleist dhe kandidat republikan për Senatin e SHBA-së në vitin 1970. New York Times tha se "vlera e Albanese si dëshmitar u duk se ishte anuluar pas marrjes në pyetje". [7]

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albanese u rrit në Palisades Park përpara se të transferohej në Fort Lee. Edhe vëllezërit e tij ishin politikisht aktivë në Palisades Park, duke përfshirë Vincent, një republikan dhe Mario, Kryetar i Komitetit Demokratik. [8]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albanese vdiq më 13 prill 1998, në Fort Lee, New Jersey . 

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sullivan, Ronald. "'Bribe' Bid Linked to Teterboro Bill — Dismemberment Plan Author Reports $50,000 Offer", The New York Times, May 2, 1967. Accessed December 4, 2022. "Then Assemblyman Joseph C. Woodcock Jr., Republican of Cliffside Park, jumped up and challenged Assemblyman Albanese, a Democrat of Fort Lee."
  2. ^ Sullivan, Ronald (15 shtator 1967). "Albanese Charge of Bribe Rejected; Legislative Panel in Jersey Finds His Teterboro Case 'Wholly Without Support'". The New York Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Our Campaigns". Marrë më 7 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Sullivan, Ronald (13 dhjetor 1972). "Senate Minority Leader Seeks To Run for Governor in Jersey". New York Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Sullivan, Joseph (2 prill 1973). "Candidate Seeks Notice, Not Notoriety; Albanese Says the Press Hampers His Quest for Governorship License Charge Assailed Penal Code Change Urged". The New York Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Our Campaigns". Marrë më 7 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Sullivan, Joseph F. (15 mars 1974). "An Ex-Foe Backs Gross, But Testimony Is Diluted". New York Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Albanese spells community service". The Record. 7 korrik 1985. Marrë më 23 mars 2019 – nëpërmjet Newspapers.com. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)