Vladimir Veliçkoviç

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vladimir Veliçkoviç në studion e tij më 2016

Vladimir Veliçkoviç (Serbisht: Владимир Величковић; 11 gusht 1935 - 29 gusht 2019)[1] ishte piktorë serb.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veliçkoviç diplomoi në Fakultetin e ArkitekturësUniversitetin e Beogradit. Nga viti 1963 deri në vitin 1966, ai ishte ndihmës në seminarin kryesor të Krsto Hegedushiqit në Zagreb. Në vitin 1965, ai u nderua me një çmim në Bienalen në Paris, ku shkoi në vitin e ardhshëm dhe vazhdon të jetojë e të punojë deri më sot. Veliçkoviç fitoi vëmendjen e publikut në vitin 1967 me një ekspozitë në Galerie du Dragon në Paris, e cila e themeloi atë si një nga artistët kryesorë të lëvizjes artistike Figuration Narrative. Në vitin 1983 u zgjodh profesor në École nationale supérieure des Beaux-Arts në Paris, dhe mësoi atje deri në vitin 2000. Në vitin 1985 u zgjodh anëtar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Serbisë (SANU). Ai u nderua me çmimin më të lartë francez në fushën e kulturës dhe artit, komandanti i Ordre des Arts et des Lettres. Pikturat e tij u ekspozuan në shumë vende në Evropë dhe Amerikë që nga viti 1951.

Që nga 7 dhjetori 2005, ai ishte anëtar i Académie des Beaux-Arts.

Ekspozita personale dhe kolektive (të përzgjedhura)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1970 :
 • 1972 :
  • Milan, galerie Eidos
 • 1976 :
  • Lund Konsthall
  • Gôteborg, Konsthall
  • Rijeka, muzeu i arteve moderne
  • Stockholm, Kulturhuset
 • 1977 :
  • Paris, galerie Hervé Odermatt
 • 1981 :
  • Oslo, Henie-Onstad Kunstsenter
  • Bruxelles
 • 1982 :
 • 1984 :
  • Fondation Veranneman
  • Utrecht, musée de Hedendagse Kunst
 • 1986 :
  • Bruxelles, galerie Miroir d'encre
  • Belgrade, galerie de l'Académie des sciences et des arts
 • 1988 : Zagreb, pavillon des Arts de Zagreb
 • 1991 :
  • Aosta, Centre San Benin
  • Paris, École nationale supérieure des beaux-arts
 • 2003 :
  • Londres, Marlborough Fine Art
  • L'Échelle (Ardenne), Centre d'art et de littérature
  • Chauray (Deux-Sèvres), Le Temple
 • 2007 : Lyon (Rhône), galerie Anne-Marie et Roland Pallade, Œuvres récentes[2]
 • 2008 :
  • Carcassonne (Aude), Centre Joë Bousquet
  • Paris, galerie Samantha Sellem
 • 2010 :
  • Montélimar (Drôme), rétrospective au musée Éphémère
  • Lyon (Rhône), galerie Anne-Marie et Roland Pallade, dessins et peintures[3]
 • 2011 : Paris, galerie Samantha Sellem, Dessins des années 60-80 (me Miodrag Gjuriq)[4]
 • 2013 :
  • Colmar, Espace André Malraux
 • 2015 :
  • Montréal (Kebeku, Canada), Centre d'art le 1700 La Poste[5]
  • Otava (Kebeku, Canada), Alpha Galerie
  • Perpignan (France), Galerie Artrial
  • Issoudun (France), musée de l'Hospice Saint Roch

Koleksione publike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Evropë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Gjermani
  • Bochum, Kunstsammlung
  • Dresde, Städtliche Kunstsammlung
  • Hanover, Landes Museum
  • Mynih, Stadt Opera
 • Austri
  • Graz, Neure Galerie am Landesmuseum Johanneum
 • Belgjikë
 • Kroacia
  • Rijeka, Museum of Modern Art
  • Zagreb, Contemporary Art Gallery
 • Danimarkë
  • Kopenhagë, Royal Museum of Fine Art
 • Spanjë
  • Cordoue, Museo Provincial de Bellas Artes
  • Valencia, fondation Martinez Guerricabeitia
 • Finlandë
  • Helsinki, Museum Atheneum
  • Turku, Matti Koivurinnen Taidemuseo, Taidemuseo
 • Francë
 • Greqi
  • Athènes, Pinacothèque nationale, musée Frissiras
  • Thessalonique, musée d’art contemporain
 • Itali
  • Aoste, Pinacothèque régionale du Val d’Aoste
  • Bolonja, Museo Civico
  • Brescia, Galerie d’art moderne
  • Peronne, Historial de la Grande Guerre
  • Venise, Museo d’Arte Moderna Ca’Pesaro
 • Maqedoni
  • Shkup, Museum of Mondern Art
 • Norvegji
  • Oslo, Astrup Fearntey Museum of Modern Art, Henie-Onstad Foundation, Galerie Nationale
  • Trondheim, Fast Gallery
 • Holanda
  • Amsterdam, Stedelijk Museum
  • Rotterdam, Museum Boymans van Beuningen
  • Utrecht, Hedendaagse Kunst
 • Polonia
  • Lodzh, Museum Sztucki
 • Mbretëria e Bashkuar
  • Londres, Tate Gallery
 • Serbi
  • Beograd, musée d’art contemporain, musée national, galerie de l’Académie serbe des Sciences et des Arts
 • Sllovaki
  • Bratisllava, Slovenska Narodni Galerie, musée national
 • Slloveni
  • Ljubljana, Museum of Modern Art
 • Suedi
  • Malmö, Konsthall
 • Zvicër
  • Lausanne, musée cantonal des beaux-arts

Amerikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Brazil
  • Rio de Janeiro, Museo de Arte Moderno
 • Kili
  • Santiago de Chili, Museo de Arte Moderno
 • Venezuela
 • Shtetet e Bashkuara
  • Chicago, Institute of Contemporary Art
  • Humlebeak, Louisiana Museum
  • Los Angeles, Lannan Foundation
  • New York, Museum of Modern Art
  • Tampere, Sara Hilden Foundation
  • Washington, Libraria e Kongresit

Azi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Iran
  • Tehrani, Muzeu i Artit Modern
 • Japoni
  • Yagamata, Muzeu Kennristu

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Preminuo slikar Vladimir Veličković (Kroacisht)
 2. ^ Expo
 3. ^ Expo
 4. ^ Voir sur le site de la galerie.
 5. ^ 1700laposte.com