Vodëz e Sipërme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vodëz e Sipërme

Vodëza e Sipërme është një fshat në Rrethin e Beratit, Shqipëri. Eshte nje fshat mesatarisht i vogel por me bukuri te ralla , banoret jane miqesor dhe kujdesen te mirembajne vendin e tyre. Nje nga pikat me interesante te fshatit eshte liqeni qe ndodhet ne dalje te fshatit ose ndryshe sic e quajne banoret Auzi i Vodes-es. Mund te shijoni nje piknik te kendshem me familjen tuaj dhe te shihni perendimin e diellit ne distance! Po ashtu ne brendesi te fshatit gjendet e ashtu quajtura cesma e fshatit e cila nxjerr uje te pijshem dhe po ashtu konsiderohet si qendra e fshatit. Ka disa menyra si mund te arrini ne fshat , nje prej tyre eshte duke perdorur mjet personal si makine, motorr apo transport tjeter ose duke bere nje pjese rruge ne kembe.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]