Vrilisija

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 38°2′V 23°50′L / 38.033°V 23.833°L / 38.033; 23.833

Vrilissia
Βριλήσσια
Qytet
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Kryetari i Komunës Kostas Ioannidis
Prefiksi + 210
Sipërfaqja dhe demografia
Sipërfaqja 3.856 km2
Popullsia 25,582 banorë
Dendësia 6,634 banorë/km2
Faqja Zyrtare http://www.vrilissia.gr/

Vrilissia, (greqisht: Βριλήσσια) është një qytet i vogël në Atikë pranë Athinës, Greqi. i cili numëron pothuajse 40.000 banorë. Ajo është vendosur në pjesën verilindore të metropolit të Athinës dhe në qytet arrihet nga Attiki Odos, përmes rrugës hekurudhore dhe nga rrethina me metro transit. Kjo është një zonë me sheshe shumë të bukur me parqe, pak e pyllëzuar, pranë zonës malore të Pendeli. Vrilissia është binjakëzuar me Napolin (Itali) dhe me Ottweiler në Gjermani, ku një urë kryesore e tij mban emrin e qytetit grek.


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vrilissia Popullsisë
Viti Popullsia Masë Dendësi Popullsia e shtimit Rritja e re Popullsia Totali Rritja
(1) (2) (3) (4)=(2)/(3) (5)=(2)v-(2)v-1 (6)= [(5)v/(2)v-1]*100 (7)=(7)ν-1+(6)ν
1951 825 3.856 214 825 - -
1961 2.353 3.856 610 +1.528 +185 % 185 %
1971 3.841 3.856 996 +1.488 +63,2 % 248,2 %
1981 7.587 3.856 1.968 +3.746 +97,5 % 345,8 %
1991 16.571 3.856 4.297 +8.984 +118,4 % 464,2 %
2001 25.582 3.856 6.634 +9.011 +54,4 % 518,6 %
2008 40.312 3.856 10.454 +14.730 +57,6 % 576,1 %
Lidhjet :[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]