Jump to content

Vrilisija

Coordinates: 38°2′N 23°50′E / 38.033°N 23.833°E / 38.033; 23.833
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

38°2′N 23°50′E / 38.033°N 23.833°E / 38.033; 23.833

Vrilissia
Βριλήσσια
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej25.582
Faqja zyrtarehttp://www.vrilissia.gr/

Vrilissia, (greqisht: Βριλήσσια) është një qytet i vogël në Atikë pranë Athinës, Greqi. i cili numëron pothuajse 40.000 banorë. Ajo është vendosur në pjesën verilindore të metropolit të Athinës dhe në qytet arrihet nga Attiki Odos, përmes rrugës hekurudhore dhe nga rrethina me metro transit. Kjo është një zonë me sheshe shumë të bukur me parqe, pak e pyllëzuar, pranë zonës malore të Pendeli. Vrilissia është binjakëzuar me Napolin (Itali) dhe me Ottweiler në Gjermani, ku një urë kryesore e tij mban emrin e qytetit grek.


Vrilissia Popullsisë
Viti Popullsia Masë Dendësi Popullsia e shtimit Rritja e re Popullsia Totali Rritja
(1) (2) (3) (4)=(2)/(3) (5)=(2)v-(2)v-1 (6)= [(5)v/(2)v-1]*100 (7)=(7)ν-1+(6)ν
1951 825 3.856 214 825 - -
1961 2.353 3.856 610 +1.528 +185 % 185 %
1971 3.841 3.856 996 +1.488 +63,2 % 248,2 %
1981 7.587 3.856 1.968 +3.746 +97,5 % 345,8 %
1991 16.571 3.856 4.297 +8.984 +118,4 % 464,2 %
2001 25.582 3.856 6.634 +9.011 +54,4 % 518,6 %
2008 40.312 3.856 10.454 +14.730 +57,6 % 576,1 %