Jump to content

Waleed Al-Husseini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Waleed Al-Husseini

Waleed Al-Husseini është një shkrimtar dhe bloger palestinez, eseist. Në tetor 2010,

Autoriteti Palestinez arrestoi atë për gjoja blasfemim kundër Islamit në Facebook dhe në postet e blogut; arrestimi i tij mblodhi vëmendjen ndërkombëtare.

Ai më vonë u arratis në Francë, ku ai me sukses aplikoi për azil. Në vitin 2013, ai themeloi Këshillin e ish-myslimanëve të Francës dhe në vitin 2015 shkroi librin e tij të parë Blasfemateur! : les burgjet e Allahut për përvojat e tij.

Maryam Namazie interviews Al-Husseini about Blasphémateur (2016).
  • Blasphémateur ! : les prisons d'Allah, 2015, Grasset (ISBN 978-2-246-85461-6)
    • English translation: Al-Husseini, Waleed (2017). The Blasphemer: The Price I Paid for Rejecting Islam. New York City: Skyhorse Publishing. ISBN 9781628726756. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Une trahison française : Les collaborationnistes de l'islam radical devoilés ("A French Treason: The Collaborators of Radical Islam Unveiled"), 2017, Éditions Ring ISBN 979-1091447577

Referimet

 Commons: Waleed Al-Husseini – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Waleed al-husseini