Warcraft III: Reign of Chaos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Warcraft III: Reign of Chaos (shqip: Warcraft III: Mbretërimi i Kaosit) është një video lojë kompjuterike me strategji të lartë fantazie në kohë reale e zhvilluar dhe publikuar nga Blizzard Entertainment e lëshuar në korrik 2002. Është vazhdimi i dytë i Warcraft: Orcs & Humans, pas Warcraft II: Tides of Darkness, e treta lojë e vendosur në universin imagjinar të Warcraft, dhe e para që do të jepet në tre dimensione. Një paketë zgjerimi, The Frozen Throne, u lëshua në korrik 2003. Warcraft III zhvillohet disa vite pas ngjarjeve të Warcraft II dhe tregon historinë e përpjekjes së Legjionit të djegur për të pushtuar botën imagjinare të Azeroth me ndihmën e një ushtrie i Pavdekuri, i udhëhequr nga paladini i rënë Arthas Menethil. Ai përshkruan përpjekjet e kombinuara të Aleancës Njerëzore, Orcish Hordhi dhe Kukudhët e Natës për t'i ndaluar ata përpara se të korruptojnë Pemën Botërore.

Në lojë, si në shumë lojëra strategjike në kohë reale (RTS), lojtarët mbledhin burime, trajnojnë njësi dhe heronj individualë dhe ndërtojnë baza për të arritur qëllime të ndryshme (në modalitetin me një lojtar) ose për të mposhtur lojtarin armik. Katër fraksione të luajtshme mund të zgjidhen nga: Njerëz, Orc, (të dyja u shfaqën në lojërat e mëparshme) dhe dy fraksione të reja: Kukudhët e Natës dhe të Pavdekurit. Fushata me një lojtar të Warcraft III është e paraqitur në mënyrë të ngjashme me atë të StarCraft dhe tregohet nëpër gara në një mënyrë progresive. Lojtarët mund të luajnë gjithashtu ndeshje kundër kompjuterit ose kundër të tjerëve—duke përdorur rrjetin lokal (LAN) ose platformën e lojërave të Battle.net të Blizzard.

Pasi Warcraft II: Beyond the Dark Portal, i fundit në sagën Warcraft II, u publikua në 1996, Blizzard filloi zhvillimin e një loje aventure me pikë dhe klik të quajtur Warcraft Adventures: Lord of the Clans, e cila supozohej të vazhdonte historinë . Lord of the Clans u anulua në favor të Warcraft III në 1998, i cili u prezantua para publikut në shfaqjen evropiane të tregtisë kompjuterike në shtator 1999. Dizajni dhe loja e lojës u ndryshuan ndjeshëm gjatë zhvillimit, me lojën e fundit që ndante pak ngjashmëri me versioni i paraqitur fillimisht (shih ngjashmëritë me StarCraft).

Loja mori vlerësime nga kritikët, të cilët vlerësuan prezantimin e lojës dhe veçoritë e shumë lojtarëve. Konsiderohet një shembull me ndikim i lojërave video RTS. Warcraft III ishte një sukses tregtar, duke dërguar 4.4 milion kopje në dyqanet me pakicë, duke shitur mbi një milion brenda një muaji. Në vitin 2020, Blizzard lëshoi ​​një version të rinovuar të Warcraft III dhe zgjerimit të tij, The Frozen Throne, të quajtur Warcraft III: Reforged.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]