Waterbury (Connecticut)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Uotërburi
Waterbury
Qytet
Njohur si Qyteti i tunxhtë
Motoja Quid Aere Perennius ("Çfarë zgjat më shumë se tuxhi?")
noform
Pamje nga Uotërburi
Vendndodhja
Uotërburi is located in SHBA
Uotërburi
Uotërburi

Koordinatat: 41°33′22″V 73°2′29″P / 41.55611°V 73.04139°P / 41.55611; -73.04139

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Connecticut
Qarku New Haven
Kryetari i Bashkisë Neil O'Leary
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 75 km2
Lartësia 80 m (m.n.d.)
Popullsia (2011) 110.366 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1686
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Kodi Postal 06701–06719
Prefiksi 203
Koordinatat 41° 33′ 22″ Veri

73° 2′ 29″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.waterburyct.org
Vendodhja e Uotërburit në Kënektikët

Waterbury (shqiptohet: Uotërburi) është një qytet në shtetin ConnecticutShteteve të Bashkuara të Amerikës. Ai ndodhet pranë lumit Naugatuck, 45 minuta në jugperëndim të Hartfordit. Waterbury bën pjesë në Qarkun Nju Hëvën, Connecticut. Ai është qyteti i 5-të më i madh në Connecticut.