Waukegan, Illinois

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Waukegan
Qytet
Njohur si WaukTown, Qyteti i Gjelbërt
Motoja Një komunitet artistik miqësor në Illinois
noform
Pamje nga qendra e qytetit gjatë festave
Vendndodhja
Waukegan is located in SHBA
Waukegan
Waukegan

Koordinatat: 41°52′55″V 87°37′40″P / 41.88194°V 87.62778°P / 41.88194; -87.62778

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Illinois
Qarku Lake
Kryetari i Bashkisë Sam Cunningham
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 63.22 km2
 •  tokësore 62.65 km2
 •  ujore 0.58 km2
Lartësia 218 m (m.n.d.)
Popullsia 88,182 banorë
Dendësia 1,407.58 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1829
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Kodi Postal 60079, 60085, 60087
Prefiksi 847 & 224
Koordinatat 41° 52′ 55″ Veri

87° 37′ 40″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.waukeganil.gov

Waukegan është qytet dhe zyrë qendroreQarkun Lake, SHBA. Është pjesë e zonës metropolitane të Çikagos. Është qyteti i nëntë më i madh në Illinois sipas popullsisë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Waukegan ndodhet në bregun e Liqenit Miçigen, rreth 13 km (8 milje) në jug të kufirit me Uiskonsin dhe 64 km (40 milje) veri të qendrës së Çikagos, me lartësi rreth 218 metra lartë nivelit të detit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit më 2010, 89,078 banojnë në qytet. 6.6% ishin ishin të bardhë (21.7% jo-hispanikë të bardhë), 19.2% afrikano-amerikanë, 4.3% aziatikë, 1.2% amerikanë, 24.6% prej racave tjerë dhe 4.1% prej dy ose më shumë racave. 53.4% ishin hispanikë ose latinë (prej çdo race). 5.3% ishin me prejardhje gjermane.[1]

Sipas regjistrimit[1] më 2012, 27,787 kanë banuar në qytet, ku 40.4% prej fëmijëve që janë nën moshën 18 vjeç jetojnë me ta, 49.5% e çifteve jetojnë së bashku, 14.6% kishte amvise pa burrë, dhe 30.0% ishin pa familje.

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkolla e Lartë Waukegan është shkollë publike. Waukegan ka pesëmbëdhjetë çerdhe, pesë shkolla të mesme dhe tre kampuse të gjimnazeve.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Departamenti i zjarrfiksëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Waukegan ka pesë stacione të zjarrfiksëve. Zjarrfikësat, togerat dhe kapitenat përfaqësohen nga Shoqata Ndërkombëtare e Zjarrfiksëve.

Vendi historike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "American FactFinder". Zyra e Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara. Marrë më 2008-01-31. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Shawn Marion". Basketball-Reference.Com. Marrë më dhjetor 3, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)