Jump to content

Wi-Fi 7

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

IEEE 802.11be, i quajtur Extremely High Throughput (EHT), është ndryshimi i radhës i standardit IEEE 802.11,[1] i cili do të caktohet Wi-Fi 7.[2][3][4] Ai do të bazohet në 802.11ax, duke u fokusuar në funksionimin WLAN brenda dhe jashtë me shpejtësi të palëvizshme dhe të këmbësorëve në brezat e frekuencave 2,4, 5 dhe 6 GHz.[5] Shpejtësitë pritet të arrijnë një maksimum teorik prej 46 Gbit/s, megjithëse rezultatet aktuale do të jenë shumë më të ulëta.[6]

Zhvillimi i amendamentit 802.11be është në vazhdim, me një draft fillestar në mars 2021 dhe një version përfundimtar pritet në fillim të vitit 2024.[7][8][9] Pavarësisht kësaj, produkte të shumta u shpallën në vitin 2022 bazuar në draft standardet, me disponueshmëri me pakicë në fillim të 2023.

Tregu global i Wi-Fi 7 vlerësohet në 1 miliardë dollarë në vitin 2023 dhe parashikohet të arrijë në 24.2 miliardë dollarë deri në vitin 2030.[10]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Wi-Fi 7". Wi-Fi Alliance. Marrë më 16 janar 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Shankland, Stephen (2019-09-03). "Wi-Fi 6 is barely here, but Wi-Fi 7 is already on the way – With improvements to Wi-Fi 6 and its successor, Qualcomm is working to boost speeds and overcome congestion on wireless networks". CNET. Marrë më 2020-08-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Khorov, Evgeny (2020-05-08). "Current Status and Directions of IEEE 802.11be, the Future Wi-Fi 7". IEEE. 8: 88664–88688. doi:10.1109/ACCESS.2020.2993448. S2CID 218834597. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Wi-Fi Generations". Wi-Fi Alliance. Marrë më 16 janar 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ López-Pérez, David (12 shk 2019). "IEEE 802.11be – Extremely High Throughput: The Next Generation of Wi-Fi Technology Beyond 802.11ax". arXiv:1902.04320 [cs.IT]. {{cite arXiv}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Wi-Fi 7 Explained: A Solid Upgrade from 6E | Dong Knows Tech". dongknows.com (në anglishte amerikane). 2023-05-09. Marrë më 2023-05-12.
  7. ^ Khorov, Evgeny (2020-05-08). "Current Status and Directions of IEEE 802.11be, the Future Wi-Fi 7". IEEE. 8: 88664–88688. doi:10.1109/ACCESS.2020.2993448. S2CID 218834597. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "IEEE 802.11, The Working Group Setting the Standards for Wireless LANs". www.ieee802.org. Marrë më 2023-05-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "IEEE P802.11 - TASK GROUP BE (EHT) - GROUP INFORMATION UPDATE". www.ieee802.org. Marrë më 2023-05-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ https://uk.finance.yahoo.com/news/wi-fi-7-market-estimated-102400394.html