Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2018/7

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
  • ... se SDR-ja e RS-së dhe Fairies SD-5 drones zbuluese janë projektuar për të siguruar të dhëna të synimeve për raketat balistike taktike ?
  • ... se gjeneral Sir Brian Robertson tha: "Gjenerali Montgomery nuk mashtron - nëse kjo është për shkak të ndershmërisë së tij të lindur apo faktit që unë e shikoj atë si një mace nuk ka rëndësi" ?
  • ... megjithëse Xhamia Saleh Kamboh e Lahore është ndërtuar gjatë mbretërimit të perandorit Mughal Aurangzeb, ajo ka karakteristika arkitekturore të epokës Shah Jahani ?
  • ... se këngën popullore të Zelandës së Re Māori "Tūtira Mai Ngā Iwi" u rrëmbyen nga tifozët e rugby të Britanisë dhe Irlandës Lions ?