Wikipedia:Faqja kryesore/Fotografia e ditës/2017/09/13

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kalaja Okayama është një kështjellë japoneze në qytetin Okayama. Kulla kryesore u përfundua në vitin 1597, u shkatërrua në vitin 1945 dhe u përsërit në beton në vitin 1966. Në kontrast të thellë me "Kështjellën Egret" të bardhë të Himejit fqinj, Kalaja e Okajama ka një fasadë të zezë, duke fituar pseudonimin "Kalaja e Crow" ose "Kalaja e zogut të zi "