Wikipedia diskutim:Faqja kryesore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi faqen teknike Faqja kryesore. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Faqja e diskutimit do të shërbej për një afat të shkurtër si arkiv. Përmbajtja para 1 dhjetorit kishte qënë:

Kurgjo.PNG

Deri më tani: Ka qenë e ndanë në 3+1 hapsira bazë.

  • 1. Hyrje - (këtu kanë ndodhë ndryshimet dhe kërkesat për ndryshime më së shpeshti)
  • 2. Enciklopedia - vetem sene për artikuj (shum pakë ndryshime apo ma mirë me thonë mikro ndryshime)
  • 3. Bashkësia - rreth Enciklopedis d.m.th informata në mënyrë sa më të thjeshtë
  • 4. u shtu ma vonë si hapësirë që ka dalë prej 3. (për me mbet brenda kornizës së verzioneve të projekteve tjera)

2. 3. dhe 4. duhet mi kalu disa netë pa gjumë e masanej me vendos për me i ndryshu, valla vetëm për disponim momental nuk kom qefë me i ndyshu përmbajtjen e tyre.


Nashta kur të krijohen me shumicë portalet mujim me kqyrë edhe pak qefin po tani për tani këto pjesë janë si skeleti që pa to nuk bonë. Edhe versionet tjera edhe anglishtja e kanë pas qashtu po me kalim e kohës e kanë ndryshu duke u zgjeru në drejtmet tjera ka ardhë dita që nuk ka pasë mo nevojë për këtë ndarje të hapësirave. Siç po duket asgjë spo shihet, po 2. dhe 3. kadal dale hijin në 1. i cili me siguri se deri atëherë do të marrë formë tjetër. Tashti nëse e keni njetë me punu e me i kriju portalet e plota mujim me ja nisë e me thjeshtu përmbajtjen por mos harroni se duhet punë e madhe e nuk e di a kena kohë për këtë punë.--Hipi Zhdripi 12 Gusht 2006 02:41 (UTC)

Për 1. ka qenë dhe si duket do të mbetet pjesë e cila do të pësoj vazhdimisht ndryshime.

Mbi strukturen e faqes kryesore[Redakto nëpërmjet kodit]

  • Une mbaj mendimin se ne faqen kryesore pervec sqarimit se cka eshte Wikipedia nuk duhet te ket tjeter sqarim, por vetem Kategorigime dhe rradhitje nyjesh.

Sa i perket kategorizimeve mendoj se vetem kategorit mund te dallojne pak ne madhesi te shkronjave por jo shum sa per tu dalluar dhe te radhiten si pakete dhe jo si maceja e trishtuar.

Shendet (Puntori 11 Gusht 2006 14:48 (UTC))

Mbi pamjen e faqes kryesore[Redakto nëpërmjet kodit]