Jump to content

Wikipedia diskutim:Projekti Biografi

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi faqen teknike Projekti Biografi. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Paraqitja e tabelave për biografi d.m.th pamja duhet të jenë në pajtim me njëra tjetren ashtu që sa më pakë të vërehet dallimi. Ngjyrat është mirë gjithësesi të jenë të njëjta të mos krijohet bindja se me ato ngjyra është bërë ndonjë seleksionim. Dimensionet nuk luajn edhe aq rolë të madhë.--Hipi Zhdripi 2006 Shkurt 19 02:04 (UTC)

Ne mund të kuvendojmë për ngjyrat e biografive të cilat janë kategorizuar në bazë të profesioneve. Edhe sipas nevojes mund ta fusim një variabel për ngjyra.--Hipi Zhdripi 2006 Shkurt 19 02:04 (UTC)

Për Mig-un dhe të tjerët rreth standartizimit

[Redakto nëpërmjet kodit]

Seksioni Krijimtaria po më duket që është mirë të zëvendësoj atë Tituj të veprave edhe rreshti i parë (nëse e kam kuptu drejtë) vetëm të dhënat për emrin, vendlindjen dhe datë si dhe për vdekjen po më duket i mirë. Ti provo prapë deri sa të gjenë metodën më të mirë. Për atë që vendosë na lajmëronë në Wikipedia:Projekti Biografi që edhe ne të ndihmojmë aty këtu për të ndryshuar, ashtu që të formohet një si të themë formular standart për të gjitha. Tung --Hipi Zhdripi 2006 Mars 28 20:30 (UTC)

Ti po mendon:

Filon Fisteku (lindi 1 janar 1900 në Filonqytet, Filonshtet; vdiq 2 janar 2000 në Filonqytet, Filonshtet).

Ishte njeri shumë i njohur në fushën e krijimtarisë së tij. teksti në vazhdim ...

edhe unë jam dakord me këtë metodë. Tung. —bet_0 2006 Mars 28 21:08 (UTC)
Ani de, shka ki me thonë edhe ato të dhanat për atë senin "Skeletin" paraqiti në Wikipedia:Projekti Biografi#Formulari qe mu lidhë puna edhe kur dojim me ndryshu dishka me ditë se ku me prekë. Edhe tjetra ashtë qe mujim ma kallaj me i orijentu të ritë. --Hipi Zhdripi 2006 Mars 28 21:17 (UTC)
Mirë, po më doket gatë propozimi i Betit. Po nejse po më duket se nuk është problem edhe mi pas dy tri verzione pak a shumë të ngjajshme se me siguri ka me ardhë koha që kena me ndryshu se vjenë nanjo me ide të reja apo mundësit teknike , ku me ditë. Po kryesorja me majtë një regjister të punes që të tjertë që të vijin të mos e provojin prap e me ja nisë prej fillimit. Une nuk kom majt një sanë të tillë përqata edhe nuk po di as shka kom bo vetë --Hipi Zhdripi 2006 Mars 28 21:32 (UTC)

Si të krijojmë portret të plotë për shkrimtarë apo personalitete të fushave tjera

[Redakto nëpërmjet kodit]

Ky seksion eshte paraqite si artikull nga Përdoruesi:Koderguri, une e barta ketu pasi qe nuk eshte artikull enciklopedike por i takone kesaj hapesire dhe projekti per njehesimin e pamjeve te artikujve qe kane te bejne me biografi. Fleta e artikullit sipas rregullave duhet grisur.--Hipi Zhdripi 22 Gusht 2007 03:47 (UTC) Teksti i transportuar -->


Në Wikipedija kemi shumë burime mbi njerëz të artit, kulturës etj. Por mund të bëhet edhe më. Psh. titujt e veprave të shkrimtarëve të jepen me ngjyrë të kaltër, që dmth. me klikim në titullin e veprës (poezi, roman etj) hapet një faqe e re për mendimin kriti mbi atë vepër, i cili mund të jepet i plot ose fragmentar. Natyrish ai që e sjell një shkrim të tillë gjithnjë duhet të tregojë burimin se ku është marrë ai shkrim. Kam bindjen se kështu leyuesi do të ketë në dispozicion njohje shumë më të gjëra sesa të jepen vetëm titujt e veprave. Kjo do t'u hynte në punë nxënësve, studentëve dhe përgjithsisht dashamirëve të artit.