William Bright

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
William Bright
U lind në( 1928-08-13)gusht 13, 1928
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
KombësiaAmerikan
ShkollimiUniversity of California, Berkeley (Ph.D., 1955)
Njohur përStudimi i gjuhësisë, gjuhët indiane të Kalifornisë.
Karriera shkencore
FushatGjuhësia, Antropologjia, Studimet për gjuhë Amerikane, Studimet e Azisë Jugore
InstitucionetUniversity of California, Los Angeles, University of Colorado, Boulder

William Bright (13 gusht 1928, Oxnard, Kalifornia - 15 tetor 2006, Louisville, Kolorado) ishte një gjuhëtar amerikan i specializuar në gjuhët Gjuha amerikane dhe aziatike dhe linguistikë përshkruese.

Bright fituar një diplomë bachelor në gjuhësi në 1949 dhe një doktoraturë në të njëjtën fushë në 1955, të dy nga Universiteti i Kalifornisë, Berkeley. Ai ishte profesor i linguistikës dhe antropologjisë në UCLA nga viti 1959 deri në vitin 1988. Më pas u zhvendos në Universitetin e Kolorados në Boulder, ku mbeti në fakultet deri në vdekjen e tij.

Bright ishte një autoritet në gjuhët amtare dhe kulturat e Kalifornisë, dhe ishte i njohur veçanërisht për punën e tij në Karuk, një gjuhë amtare amerikane nga Kalifornia veri-perëndimore. Studimi i tij i gjuhës ishte i pari që u zhvillua nën kujdesin e Studimit të Kalifornisë dhe Gjuhëve të Tjera Indiane.[1] Ai u bë një anëtar nderi i fisit Karuk - i huaji i parë që u nderua aq shumë - në njohjen e përpjekjeve të tij për të dokumentuar dhe ruajtur gjuhën e tyre që çoi në ringjalljen e saj. Bright ishte gjithashtu i njohur për kërkimet e tij mbi gjuhët amtare Gjuha Nahuatl, Kaqchikel, Luiseño, Ute, Wishram, dhe Yurok, dhe gjuhët e Azisë Jugore Lushai, Kanadë, Tamil dhe Tulu. Vëmendje të veçantë janë kontributet e tij toponimike në njohuritë rreth emrave të vendeve dhe rëndësisë së tyre gjuhësore për fiset dhe grupet e Kalifornisë.

Bright ishte redaktor i gjuhës, revista e Shoqërisë linguistike të Amerikës, 1966-1988 dhe e gjuhës në shoqëri 1993-1999. Ai ishte redaktor themelues i gjuhës dhe shkrimit të shkruar, të cilin e redaktoi nga viti 1997 deri në 2003. Ai shërbeu si president i Shoqërisë Gjuhësore të Amerikës në vitin 1989.

Ai ishte babai i autorit Susie Bright. Në jetën e tij të mëvonshme, ai ishte i martuar me Lise Menn. Ai vdiq nga një tumor i trurit.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Vendbanimet amerikane vendase të Shteteve të Bashkuara (Universiteti i Oklahomës, 2004)
 • 1,500 emra të vendeve të Kalifornisë: Origjina dhe kuptimi i tyre (Universiteti i Kalifornisë, 1998)
 • Sistemet e shkrimit botëror (bashkëdrejtues me Peter T. Daniels) (Oxford University Press, 1996)
 • Një Reader Coyote (Universiteti i Kalifornisë, 1993)
 • Enciklopedia Ndërkombëtare e Linguistikës (redaktor) (Oxford University Press, 1992)
 • Ndryshimet gjuhësore në Azinë Jugore (Oxford University Press, 1990)
 • Linguistika dhe Letërsia Indiane Amerikane (Mouton, 1984)
 • Gjuhët e zbuluara: Poezi nga linguistë (redaktor) (Corvine Press, 1983)
 • Udhëtimi Haiku: Në Bregun e Veriut (Copper Canyon Press, 1983)
 • Bibliografia e gjuhëve të Kalifornisë Natyrore, duke përfshirë gjuhët e lidhura ngushtë me zonat e afërta (Scarecrow Press, 1982)

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Shipley, William (1988). In Honor of Mary Haas. City: Walter de Gruyter & Co. ISBN 3-11-011165-9.