Jump to content

William Butler Yeats

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
William Butler Yeats
W. B. Yeats, në vitin 1903
U lind më13 qershor 1865
Dublin, Irlandë
Vdiq më28 janar 1939
Menton Irlanda Irlanda
Kombësiairlandeze
Gjinitë letrarepoezi, drama

William Butler Yeats (Dublin, 13 qershor 1865 - Menton, 28 janar 1939), ishte poet dhe dramaturg irlandez, si dhe njëri ndër shkrimtarët më të mëdhenj të shekullit XX. Ai ishte fitues i Çmimit Nobel për Letërsi për vitin 1923.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

William Butler Yeats lindi më 13 qershor 1865DublinIrlandë. Familja e Yeats në vitin 1867 përkohësish shpërngulet në Lonër, saktësisht në Bedford Park. Yeats verën e kalon në Sligou, vendlindjen e nënës së tij, ana perendimore e Irlandës, e cila me peisazhin, folklorin dhe legjendat e vjetra, e vulosi përgjithonë në veprat e tij, më 1887. William regjistrohet në shkollën Godolphin, në të cilën vijon 4 vite. Yeats në sukseseset e tij shkollore, nuk i kushtoi aq shumë vëmendje. Yeatsoët kah fundi i vitit 1880, nga shkaqet financiare, këthehet në Dublin, dhe nga fillimi jeton në qendër të qytetit, e më vonë shpërngulet në paralagjen Howth. Në shtator të vitit 1881, Yeats vazhdon shkollimin në Erasmus Smith High School, të cilën e vazhdon deri nëitin 1883.

Në vitin 1884, Yeats regjistrohet Metropolitan School of Art (sot National College of Art and Design), ku njifet me Georgea Russellin.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Nobel Prize in Literature 1923". NobelPrize.org (në anglishte amerikane). Marrë më 2024-01-09.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]