William G. Gregory

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
William G. Gregory

William G. Gregory lindi në Lockpart të New Yorkut më 14. 05. 1957, është astronaut amerikan me prejardhje shqiptare nga qyteti i Korçës.[1]

William G. Gregory është biri i një piloti ushtarak i cili kishte migruar nga Shqipëria kur ai ishte vetëm 2 vjeç.[2]

William G. Gregory u diplomua në shkencat teknike, në Akademinë e Forcave Ajrore të Amerikës, më 1980. Gradën “ magjistër” në inxhinieri dhe mekanikë e mori nga unversiteti “ Columbia” i New York-ut. Nga viti 1981, deri në vitin 1986 Gregory shërbeu si pilot i aeroplanëve luftarakë amerikanë F-11, F-4, A-7D dhe i pesë modeleve F-15 Eangle. Pasi u bë astronaut më 1991, ai shërbeu si përfaqësues zyrtar i qendrës astronautike për zbritjen në tokë të anijeve kozmike.

Refrenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ [1]
  2. ^ Vehbi Bajrami: Shqiptarët e Amerikës, Albaninian Publishing , New York 2003.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]