Wim Anderiesen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Wim Anderiesen
Wim Anderiesen.png
Të dhënat personale
Emri i plotëWillem Gerardus Anderiesen
Data e lindjes27 nëntor 1903
Vendi i lindjesAmsterdam, Holandë
Data e vdekjes18 korrik 1944
Vendi i vdekjesAmsterdam, Holandë
PozicioniMesfushor
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1925–1940AFC Ajax309(20)
Ekipi kombëtar
1936–1939Holanda46(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Willem Gerardus "Wim" Anderiesen (27 nëntor 1903 - 18 korrik 1944) ishte futbollistë holandezë.[1][2] Ai ka luajtur në skuadrën AFC Ajax nga viti 1925 deri më 1940, ku fitoi pesë tituj kombëtare.[3][4]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përveç futbollit, Wim ka punuar si tipograf, polic dhe recepcionist.[3]

Ai vdiq në vitin 1944 prej pneumonia.[2][3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Wim Anderiesen II". Worldfootball.net. Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 gusht 2016. Marrë më 12 korrik 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Wim Anderiesen". Voetballegends. Marrë më 12 korrik 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c Verkamman, Matty (18 mars 2000). "AEX AJAX 100". Trouw. Marrë më 12 korrik 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Wim Anderiesen". National Football Teams. Marrë më 12 korrik 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)